logo

22 Mayıs 2014

İşte İmparator’un rekorları

Tecrübeli teknik adam, 100. kez A Milli Takım’ın maçını yöneterek, her hocaya nasip olmayacak bir rakama ulaştı.

Türkiye’nin deplasmanda Kosova ile yaptığı maç özel maçın, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim için ayrı bir anlamı vardı.
Terim, Mitrovica’da oynanan özel karşılaşma ile birlikte Ay-Yıldızlı ekibin başında 100. kez sahaya çıktı. Öte yandan Terim, resmi müsabaka olan İrlanda maçında da Milli Takım başında 100. kez sahaya çıkmış olacak.
Abdullah Avcı’nın yerine A Millilerin başına geçen Terim, ay-yıldızlı ekipte, bir maçlık ilk deneyimi hariç, üçüncü kez görev yapıyor.
FATİH TERİM’İN MİLLİ TAKIM KARİYERİ
Terim, A Milli Futbol Takımı’nın başında ilk maçına, Alman teknik direktör Sepp Piontek öncesi, 11 Nisan 1990 tarihinde Kopenhag’da Danimarka’ya karşı 1-0 yitirilen özel karşılaşmada çıktı.
Terim, bu tek maçlık görevinin ardından 27 Ekim 1993-19 Haziran 1996 tarihlerinde ay-yıldızlı ekibi çalıştırdı. Deneyimli teknik adam, daha sonra 17 Ağustos 2005-14 Ekim 2009 tarihlerinde ikinci döneminde Türk Milli Takımı’nın başında görev yaptı.
22 Ağustos 2013’te attığı imzayla milli takımın başına yeniden getirilen Fatih Terim, 6 Eylül’de Kayseri’deki Andorra karşılaşmasıyla tam bin 422 gün sonra ay-yıldızlı takımın başında sahaya çıktı.
A Milli Takım, Fatih Terim yönetiminde oynadığı 100 maçta 50 galibiyet aldı. Ay-yıldızlı ekip, Terim’in saha kenarında yönettiği maçlarda 26 kez berabere kalırken, 24 kez de mağlup oldu.
Terim yönetiminde toplam 156 gol atan milliler, kalesinde ise 106 gol gördü.
Fatih Terim, A Milli Takım’a istatistiklere de damga vurdu. Ay-yıldızlı ekip, 91 yıllık tarihinde 514 maça çıkarken, bunlardan 100’ünü Fatih Terim yönetiminde oynadı.
EN ÇOK GALİBİYETİ YAŞAYAN VE EN ÇOK GOL ATAN TAKIMIN HOCASI 
Fatih Terim, Milli Takım’ın 91 yıllık tarihinde en fazla maça çıkan, galibiyet yaşayan ve en çok gol atan takımı çalıştıran teknik adam unvanlarının sahibi durumunda bulunuyor.
Türk Milli Takımı’nın 91 yıllık tarihinde 24’ü yerli, 18’i yabancı toplam 42 teknik adam görev yaptı. Terim, 100 karşılaşmayla, en yakın meslektaşı Coşkun Özarı’nın 45 maç önünde yer alarak, Türk futbol tarihine geçti.
Türkiye ayrıca, tarihindeki en çok galibiyeti de Fatih Terim’in teknik adamlığı döneminde aldı. Terim, takımın başında bulunduğu 100 maçta Ay-Yıldızlı ekiple 50 kez sahadan skor olarak üstün ayrıldı.
Ayrıca, Terim yönetiminde ay-yıldızlı ekip toplam 156 gol atarken, bu rakam da bir teknik adam döneminde atılan en çok gol olarak kayıtlara geçti.
GALATASARAY’DAKİ BAŞARISI MİLLİ TAKIMDA DA SÜRDÜ 
Türk futbolunun en önemli teknik direktörleri arasında yer alan 61 yaşındaki Fatih Terim, teknik adamlık kariyerinde Galatasaray’daki başarısını Ay-Yıldızlı ekipte de sürdürdü.
Türk Milli Takımı’nı 1996’da İngiltere’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası Finalleri’ne ilk kez taşıyan Terim, 2008’de İsviçre ve Avusturya’nın ortaklaşa düzenledikleri Avrupa Şampiyonası’nda ise tarihi bir başarı elde ederek, yarı final oynayan ekibin başında yer aldı.
1996’da İngiltere’nin düzenlediği finallerde, Türkiye, gruptaki 3 maçını da, üstelik gol bile atamadan, yenilgiyle tamamlayarak elendi.
Ay-Yıldızlı ekip, Fatih Terim yönetiminde katıldığı EURO 2008’de ise büyük bir başarıya imza atarak, yarı finale kadar yükseldi. Almanya’ya şanssız biçimde 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en iyi dereceyi elde etti. 

Etiketler: » » » » » » »
Share
742 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.