logo

İstanbul Kartal’da 8 katlı bina çöktü: 21 ölü!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kartal’da bina çökmesi sonucu ölenlerin sayısının 21’e yükseldiğini bildirdi. Soylu, “Binanın enkazında 35 kişi vardı, 14 yaralı, 21 cansız beden çıkardık. Ancak çalışmalar her ihtimale karşı titizlikle devam ediyor. Enkaz bölgesini temizleyene kadar çalışmalar devam edecek. Burada kim hatalıysa gereği yapılacaktır.” dedi.

İstanbul Kartal’da 6 Şubat Çarşamba günü çöken 8 katlı Yeşilyurt Apartmanı’nın enkazında arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokağı’nda çöken binanın üst kısımlarındaki beton parçaları vinç yardımıyla kaldırılırken, bazıları da kesiliyor. İtfaiye ekipleri ve ambulansların hazır bulunduğu sokakta, çeşitli arama kurtarma ekipleri de bekliyor.

Çaka Bey İmam Hatip Ortaokulu’nda oluşturulan kriz merkezine gelerek burada ailelerle görüşen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son durum hakkında bilgi aldı.

Bakanlar daha sonra, enkaz altında bir kişiyle iletişim kurulduğu haberi üzerine arama ve kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgeye geldi. Bu arada ekipler tarafından, çökmeden yaklaşık 45 saat sonra bir kişi enkazdan sağ olarak çıkarılarak, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

HAVVA 19 SAAT SONRA KURTARILDI

Ekiplerin yaptığı çalışmayla gün içinde 5 yaşındaki Havva Azra Tekgöz adlı küçük kız çocuğu enkazdan 19 saat sonra kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya saat 10.45 itibariyle olay yerinde yaptığı son açıklamada Havva isimli bir kız çocuğuyla irtibat sağlandığını açıklamıştı.

HAVVA 19 SAAT SONRA KURTARILDI

Ekiplerin yaptığı çalışmayla gün içinde 5 yaşındaki Havva Azra Tekgöz adlı küçük kız çocuğu enkazdan 19 saat sonra kurtarıldı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya saat 10.45 itibariyle olay yerinde yaptığı son açıklamada Havva isimli bir kız çocuğuyla irtibat sağlandığını açıklamıştı.

Havva binanın çökmesinden 19 saat sonra kurtarıldı.

Bakan Soylu, burada basın mensuplarına yaptığı açıklama, ekiplerin kısa bir süre önce genç bir çocuğu canlı olarak enkazdan çıkardığını belirterek, “Oradan bir ses geldi. O sesin üzerine müdahale ettiler. Şimdi ambulansla hastaneye sevk ediliyor. İsmi belli. Kendisi de ismini söyledi. Bir erkek. Kayıplarımız da var, onların da ismini söyleriz. Geçmiş olsun” diye konuştu.

Bu arada Şeyma Kambur adlı kişiden ses geldiği haberi üzerine bölgede çalışmalar yoğunlaştırıldı.

Hastaneye kaldırılan gencin adının Mert Aydın olduğu öğrenildi. Mert Aydın’ın kardeşi 16 yaşındaki Melih Aydın’ın ise cansız bedenine ulaşıldı.

19 yaşındaki Mert’e enkazdan sağ ulaşılmasının ardından yakını sevinç yaşadı.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saat 14.40’taki açıklamasında ölü sayısının 14’e yükseldiğini, 14 yaralı olduğunu olduğunu duyurdu.

Soylu, “Bu olayda yakınlarını kaybedenler bilmelidirler ki bu olayın müsebbibi, sorumlusu kimse cezasını bulacaktır” diye konuştu.

ÖLÜ SAYISI 15’E YÜKSELDİ

Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaralıları ziyareti sonrası saat 18.00 sıralarında kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, hayatını kaybeden vatandaşların sayısının 15’e yükseldiğini açıkladı.

Bakan Koca, “14 vatandaşımızın tedavileri devam etmekte. 14 yaralı vatandaşımızdan 1’i taburcu edildi, 13 vatandaşımızın halen hastanede tedavileri devam etmektedir” dedi.

13 hastanın 7’sinin yoğun bakımda, 6’sının ise servislerde olduğunu dile getiren Koca, yaralılardan Adem Alemdar, Tayyip Mahmut Alemdar, Ali Alemdar, Leyla Yaman, Hüsniye Yaman, Nazan Tekgöz, Adile Oral, Güler Yılmaz’ın genel sağlık durumlarının iyi olduğunu, Mert Aydın, Azra Havva Tekgöz, Ali Efendioğlu ve Bahriye Aktar’ın genel durumlarınınsa orta ile kötü arasında olduğunu, tedavi ve takiplerinin sürdüğünü anlattı.

ALEMDAR AİLESİNDEN 8 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Öğle saatlerinde Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden son durumu aktaran NTV ekibinden Pınar İlik Üçer, çöken binada oturan Alemdar ailesinden şu ana kadar 8 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Aileden 1’i ağır 5 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Enkazdan şimdiye kadar 14 kişi yaralı olarak kurtarılırken, 15 kişi hayatını kaybetti. Olay sırasında asansörde olan 13 yaşındaki Hilal Tuana enkazdan ilk çıkarılanlardan biri oldu. 9 yaşındaki Tayyip 6. saatte, annesi gece kurtarılan 5 yaşındaki Havva ise 19. saatte mucizeyi yaşadı.

ENKAZDA ANNE-KIZ MUCİZESİ

Çöken binanın çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, enkaz altında yakınları bulunanlar gelecek iyi haberleri bekliyor.

HAYATINI KAYBEDENLERİN İSİMLERİ
Ayşe Alemdar
Yıldız Gündüzoğlu
Fatma Karaman
Mustafa Alemdar
Safiye Alemdar (Mustafa Alemdar’ın annesi)
Safiye Alemdar (Mustafa Alemdar’ın eşi)
Erdoğan Alemdar
Sayime Alemdar
Ecrin Naz Alemdar
Eslem Alemdar
Gökay Alemdar
Ahmet Söğüt
Nuriye Söğüt
Melih Aydın

YARALILARIN İSİMLERİ

Hilal Tuana Alemder (13 yaşında, genel durumu iyi)
Halil İbrahim Alemdar (23 yaşında, genel durumu iyi)
Adem Alemdar (47 yaşında, yoğun bakımda)
Hatice Ali Efendioğlu (81 yaşında, yoğun bakımda)
Adile Oral (77 yaşında, genel durumu iyi)
Nazan Tekgöz (37 yaşında, genel durumu iyi)
Güler Yılmaz (56 yaşında, genel durumu iyi)
Bariye Aktar (75 yaşında, yoğun bakımda)
Tayyip Mahmut Alemdar (9 yaşında, genel durumu iyi)
Ali Alemdar (75 yaşında, genel durumu iyi)
Hüsniye Yaman (59 yaşında, genel durumu iyi)
Leyla Yaman (63 yaşında, genel durumu iyi)
Azra Havva Tekgöz (6 yaşında, yoğun bakımda)
Mert Aydın (19 yaşında, genel durumu iyi)

(Kaynak: NTV)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2687 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.