logo

İsrail’den Gazze’ye yoğun bombardıman

İsrail topçu birliklerinin, Gazze’nin doğu sınırındaki bölgelere açtığı ateşte 4 çocuk hayatını kaybetti. Gazze’nin kuzeyine açılan topçu ateşinde ise aynı aileden 5 kişi öldü. Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırı nedeniyle yarın bölgeye gideceği öğrenildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail topçu birliklerinin, Gazze’nin doğusundaki sınır bölgelerini yoğun bombardımana tuttuğu, saldırılarda 2’si kardeş 4 çocuğun öldüğü, 14 kişinin yaralandığını belirtti.

İsrail askeri birliklerinin, Gazze’nin kuzeyine açtığı topçu ateşinde de aynı aileden 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Kudra, İsrail’in dünden bu yana Gazze’ye karadan başlattığı saldırılarda 44 kişinin hayatını kaybettiğini, 410 kişinin yaralandığını aktardı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, 12 gündür Gazze’nin çeşitli bölgelerine yönelik saldırılarda 66’sı çocuk, 27’si kadın 279 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2 bin 210 kişinin yaralandığını kaydetti.

İSRAİL SAVAŞ UÇAĞI GÜNEYDE 4 FİLİSTİNLİYİ ÖLDÜRDÜ
İsrail savaş uçağının, Gazze’nin güneyine düzenlediği saldırıda ise 4 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

BM GENEL SEKRETERİ YARIN BÖLGEYE GİDECEK
Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırı nedeniyle yarın bölgeye gideceği öğrenildi.

BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM Güvenlik Konseyi’nin bölgedeki duruma ilişkin düzenlediği toplantıda BM Genel Sekreteri Ban’ın, İsrail ve Filsitin halkları ile dayanışmasını göstermek için yarın bölgeye gideceğini söyledi.

Feltman, Ban’ın hangi ülkeleri ziyaret edeceği, Gazze’ye uğrayıp uğramayacağı ve ziyaretin kaç gün süreceğine ilişkin ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Feltman konuşmasında son 24 saatte yaşanan gelişmelere de yer vererek, “İsrail meşru güvenlik kaygıları taşıyor. Ayrım gözetmeksizin yapılan roket atışları kabul edilemez ancak BM, İsrail’in şiddetli yanıt vermesi nedeniyle alarma geçti” dedi.

Tüm tarafları uluslararası hukuka uymaya çağıran Feltman, sivillerin ve özellikle sahilde oynayanların da içinde olduğu çocukların öldürülmesinden kaygı duyduklarını belirtti.

Feltman, bölgede kalıcı bir barış kurulabilmesi için sorunun temellerine inilmesi ve iki devletli çözümün bulunması gerektiğini vurguladı.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
542 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.