logo

İspanya’dan İsrail’e silah ambargosu

İspanya devlet yetkilileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından dolayı yapılan silah satışını geçici olarak dondurma kararı aldığı açıkladı.

İspanya hükümeti aldığı kararla ilgili henüz resmi olarak kamuoyuyla paylaşmadı ancak hükümete yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre İspanya basınına yansıyan bilgilerde, İsrail’e satışı yapılması gereken askeri malzemelerin teslim edilmeyeceği ve yeni lisans da çıkarılmayacağı açıklandı.

Ambargo kararı İspanya Dışişleri, Ticaret ve Savunma bakanlıkları ile ulusal istihbarat teşkilatının temsilcilerinden oluşan Savunma Sanayi Dış Ticaret Kurulu’nun perşembe günü yaptığı toplantıda alındığı dile getirildi.

İspanya’nın geçmişte de İsrail’e kısıtlı bir askeri malzeme satışı bulunuyordu. Geçen yıl içerisinde İspanya’dan İsrail’e  toplam 4,9 milyon avroluk askeri malzeme satışı yapıldığı ve ihraç edilen malzemelerin daha çok tabanca, 4×4 araç, bomba fitili, havan ve ışıklı el bombası olduğuaçıklandı.

İspanya’nın en çok silah ihraç ettiği ülkeler Körfez ülkeleri birinci sırayı alırken, 2013 yılında silah satışı yapılan ülkelere toplam 1 milyar 240 milyon avroluk satış gerçekleştirmişti. İspanya geçmişte askeri darbe sırasında Mısır’a, savaş sırasında da Libya’ya ve bir süre Venezuela’ya askeri malzeme satışını durdurma kararı almıştı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.