logo

07 Ağustos 2014

‘İslam’la Allah’la alakaları yok’

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Adana mitinginde IŞİD terör örgütünü eleştirdi, “Bu örgütün İslam’la da Allah’la da Kur-an’la da alakaları yok” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Adana’da düzenlenen mitingde halka seslendi.

Demirtaş konuşmasında Irak’ta saldırılara devam eden IŞİD’i eleştirdi.

Ortadoğu’yu halklar, kültürler mezarlığına çevirmeye yemin etmiş IŞİD barbarlığını, vahşetini kınadığını ifade eden Demirtaş, “Adı Irak Şam İslam Devleti olmasına rağmen bu örgütün İslam’la da Allah’la da Kur-an’la da alakaları yok” ifadesini kullandı.

Demirtaş, şöyle devam etti:
“Asla ve asla İslam’la dinimizle yanyana anılamayacak kadar alçalmış, alçaklık yapan bir barbar örgütün vahşi örgütün önünde sadece ve sadece yok olma gibi bir durum vardır. İnşallah oradaki halklarımız direnişçiler de YPG de peşmergesiyle o barbarlığı oradan söküp atacaklar, insanlığın başına bela olmuş bu barbar örgüt bu topraklarda bir daha yer bulamayacak.

Aynı vahşetin Gazze’de İsrail tarafından gerçekleştirildiğini belirten cumhurbaşkanı adayı, “Biz nasıl ki Şengal’in Kobani’nin, Musul’un yanıdaysak Gazze’nin de yanındayız. Aynı duygularımızı mazlum Filistin halkıyla Gazze’de direnen Filistin halkıyla da paylaşıyor buradan Adana meydanından Filistin’e de bin selam, Gazze’de direnen halklara da bin selam olsun diyoruz” diye konuştu.

‘KADINLAR BELİRLEYECEK’
Vatandaşların sandığa gidip oyunu kullanmasını isteyen Demirtaş, halkın oyuna sahip çıkması halinde seçim sonuçlarının bir anda değişebileceğini söyledi.

Seçimin kaderini emekçilerin belirleyeceğini aktaran Demirtaş, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanının kim olacağını daha çok kadınlar belirleyecek. Sizi yok sayıyor ya, kadınlara erkeğin kulu, kölesi gibi bakıyor ya, Allah sanki kadını erkeğe köle, hizmetkar olsun yaratmış diye bir siyaset izliyor ya, ‘Ssiz sadece çocuk

doğurun başka bir işe yaramazsınız’ diyor ya ey kadınlar, bu sizin cumhurbaşkanınız olamaz ya. Böyle bir anlayış, kadına her gün hakaret eden, yok sayan bir anlayış kadının cumhurbaşkanı olamaz. Siz kadınlar ona bir ders verin. Kendini padişah, halife sanıyor ya kadınlar olarak ona öyle bir ders verin ki bir daha kadına hakaret, haksızlık yapamasın” diye konuştu.

Gençlerden miting dağılması sırasında en küçük bir provokasyona izin vermemelerini isteyen Demirtaş, sandıkların da seçim günü sahipsiz bırakılmamasını söyledi.

Oylarının her geçen gün arttığını belirten Demirtaş, “İnanın ki oylarımız, her saat, dakika artıyor. Önemli olan oyları koruyabilmektir. Oylarımız Türkiye’yi değiştirebilecek kadar yükselmiştir. Yeni bir siyaset oluşmuştur artık, yeni bir siyasi hat ortaya çıkmıştır. Önünüze koydukları baraj tarumar olmuş durumda. Baraj falan tanımıyoruz bu seçimde. Yeter ki oylarınıza sahip çıkın yeni bir yaşamın kapısını hep birlikte aralayacağız artık” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.