logo

‘IŞİD’le mücadelede görüşmelerimiz yakından sürüyor’

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, sınırda güvenlikli bölge de dahil olmak üzere, IŞİD’le mücadele konusuyla ilgili tüm gelişmeleri, Türkiye ile görüştüklerini söyledi.

John KerryBrüksel, ABD’nin öncülüğünde 60 ülkenin katılımıyla oluşturulan IŞİD karşıtı koalisyonun toplantısına ev sahipliği yaptı.

Koalisyon ülkeleri, ilk kez dışişleri bakanları düzeyinde biraraya geldi.

Bakanlar, IŞİD’e karşı izlenecek en iyi askeri stratejinin ne olduğunu ve Irak’la Suriye’ye yabancı savaşçı akışının nasıl engellenebileceğini tartıştı.

Toplantıda konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry IŞİD’le mücadelenin yıllar sürebileceğini söyledi.

Kerry, IŞİD’e karşı hava operasyonlarının şimdiden örgüte zarar verdiğini savundu.

Toplantıda Türkiye’yi temsil eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçuşa yasak bölge konusunda “Türkiye ile ABD’nin tutumlarının birbirine yaklaştığını” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de bu konuda Türkiye’yle müzakarelerin sürdüğünü kaydetti.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye’nin güvenli bölge talebinin büyük ölçüde kabul gördüğünün, ancak özellikle ABD’nin uçuşa yasak bölgeye gerek olmadığı yönündeki görüşü koruduğunu belirtiyor.

IŞİD’le mücadele kapsamında önce Suriye’de Özgür Suriye Ordusu’nun, Irak’taysa ordu ile peşmergenin eğitilmesi öngörülüyor. Daha sonra sığınmacıların oluşturulacak güvenli bölgeye dönüşü planlanıyor.

Güvenli bölgenin havadan koalisyon uçakları tarafından korunabileceği, ayrıca uçuşa yasak bölge uygulamasına gerek duyulmayacağı belirtiliyor.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.