logo

‘IŞİD’in asıl tasarımcısı Condoleezza Rice’

2 Eylül’de Global Research sitesi yayınladığı analizde şu değerlendirmeyi yaptı; “ABD, her ne kadar bu gruba karşı mücadele verdiğini ilan ediyorsa da gerçekte, bu problemin şekillenmesindeki esas faktör kendisidir. IŞİD’in asıl tasarımcısı ABD Eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’dir. Yoğun bir krizle uğraşmakta olan Ortadoğu’da, IŞİD’in güç kazanmasıyla çok garip bir aşamaya girdik. Avrupalı ülkeler bugün, ABD’ye uyarak Irak’ın Kürt bölgesine silah sevk etmekteler”

IŞİD, Ortadoğu’da güçlendikçe ve alan genişlettikçe ABD ve Batılı ülkeler başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden IŞİD ile mücadele konusunda ard arada çözüm önerileri geliyor.

ABD Ulusal Güvenlik Dairesi eski çalışanı Edwar Snowden’in IŞİD ile alakalı yaptığı çarpıcı açıklama sonrası, peşpeşe gelen IŞİD iddiaları ise dikkatleri çekiyor.

17 Ağustos Gazetelerine yansıyan Snowden’in açıklamaları, dikkatleri IŞİD’in, ABD ve Batı bağlantılarına çekti. Snowden’in açıklaması ayrıca, uluslararası kamuoyunu bu ilişkiyi sorgulama noktasına taşıdı.

IŞİD’in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbarat servisleri var
Snowden’in açıklaması üç başlık altında toplanabilir;
1- IŞİD’in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbarat servisleri var.

2- ABD, İngiltere ve İsrail istihbarat servisleri dünyada ki tüm terörü “eşek arısı yuvası” isimli bir strateji ile bir araya toplamaya çalışıyor.

3- IŞİD Lideri Ebubekir El-Bağdadi bir yıl boyunca, Mossad tarafından yoğun bir askeri ve dini eğitimden geçirildi.

CIA üst kademe memuru Kelley; “IŞİD’i biz yarattık, biz besliyoruz”
Yine ABD İstihbaratı elamanı olan Steven Kelley 31 Ağustos’ta Press TV’ye verdiği röportajda “IŞİD’i biz yarattık, biz besliyoruz” dedi.

ABD merkezi haber alma teşkilatında (CIA) üst kademe memur olarak çalışan Steven Kelley, Press TV’ye verdiği röportajda şu açıklamalarda bulundu: “IŞİD tamamen uydurma bir düşmandır. IŞİD, ABD ve ortakları tarafından finanse ediliyor. ABD’nin IŞİD’e saldırı yapması gerektiğini düşünenlere söylüyorum; tamamen gereksiz bir hamle. Çünkü onları biz yarattık, biz kontrol ediyoruz.”

CIA üst kademe memuru Steven Kelley sözlerini şu cümlelerle tamamladı; “Eğer ABD, IŞİD’i yok etmek isteseydi para kaynağını bitirirdi ve örgütün oluşmasında, örgüte katkı sağlanmasında etkili olan kişilerin icabına bakardı.”

Global Research: “ABD,IŞİD ile Ortadoğu’da ki imajını düzeltmeye çalışıyor”
2 Eylül’de Global Research sitesinde yayınlanan analizde ise, IŞİD’in oluşmasında asıl rolü ABD ve Suudi Arabistan oynadığını belirtti.

2 Eylül’de Global Research sitesi yayınladığı analizde şu değerlendirmeyi yaptı; “ABD, her ne kadar bu gruba karşı mücadele verdiğini ilan ediyorsa da gerçekte, bu problemin şekillenmesindeki esas faktör kendisidir. IŞİD’in asıl tasarımcısı ABD Eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’dir. Yoğun bir krizle uğraşmakta olan Ortadoğu’da, IŞİD’in güç kazanmasıyla çok garip bir aşamaya girdik. Avrupalı ülkeler bugün, ABD’ye uyarak Irak’ın Kürt bölgesine silah sevk etmekteler”

Global Research sitesi analizini şu cümlelerle tamamladı; “Onlar, Kuzey Irak’taki Ezidi azınlığına insani yardım ulaştırma bahanesiyle Erbil’e silah yetiştirme çabasındalar. Bu arada IŞİD’in bölgede anormal ve barbarca bir imaj yaratması üzerine ABD de, Ortadoğu’da zedelenen imajını yeniden düzeltmeye ve aynı zamanda bölgede bulunmasını gerekli göstermeye çalışıyor.”

Suud İçişleri Bakanlığı; “IŞİD’e eleman sağlayan bir Vehhabi Şeyh tutuklandı”
Ortadoğu’da kendi lehine dengeler kurmak için tüm imkanlarını seferber eden Suudi Arabistan’da IŞİD’e karşı savaş açtığını ilan etti.

El-Hayat Gazetesinde yayınlanan habere göre, Suud İçişleri Bakanlığının yayınladığı açıklamada, “Suud güvenlik güçleri, 2 gün sürdürdüğü operasyonda IŞİD’e katılımlar için tahrik ve teşvik eden bir Vehhabi Şeyh ile 8 kişiyi tutukladı” denildi.

El-Hayat gazetesi yayınladığı haberde şu ifadelere yer verdi; “Emniyet güçleri Salı günü gerçekleştirdikleri operasyonlarla IŞİD’e karşı harekatın ilk adımını atmış oldu. Bu operasyonlar sonucu gençlere Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren terör örgütlerine katılmaları için “cihat” çağrısında bulunan bir çete ele geçirildi. Aralarında tanınmış bir imam hatibin ve okullarda dini eğitim veren bir öğretim görevlisinin de bulunduğu bu çetenin gençleri Irak ve Suriye’deki terör örgütlerine katılmaları için tahrik ve teşvik ettikleri anlaşıldı.”

Haberde ise şu detaylara yer verildi, “Arabistan emniyet güçleri IŞİD’e bağlı 35 kişilik bir grubu ele geçirdi. Bunlardan 4’ünün örgüt içinde güçlü nüfuza sahip oldukları anlaşıldı.”

Wall Street Journal; “IŞİD ile mücadelede Türkiye kritik öneme sahip”
IŞİD ile alakalı ABD başta olmak üzere bir çok batılı devlet yetkilisinden açıklama geldi. Bazı devletler, IŞİD ile savaşında Peşmergeye destek olmak için silah yardımı yapma kararı aldı.

Batılı bazı uzmanlar ise IŞİD’in bölgesel bir ittifakla yok olabileceğini söyledi. Bu uzmanlardan biride ABD’nin Eski Ulusal Güvenlik Danışmanlarından Zbigniew Brzezinski.

Wall Street Journal gazetesi, IŞİD’e karşı koalisyon oluşturma planlarının işlendiği analizde, “Türkiye’nin IŞİD ile mücadelede taşıdığı kritik önem” vurgulanıyor.

“Türkler, Terör Örgütü PKK’ya bağlı Suriyeli Kürt militanlarının, dağlarda mahsur kalan on binlerce Ezedi’nin kurtarılması için başlıca rol oynamalarını görmezlikten geldi” denilen analizde son zamanlarda birbirine giren Rusya ile Ukrayna’nın IŞİD konusunda fikir ayrılığının bulunmadığı belirtiliyor.

Brzezinski ; IŞİD ile mücadele için Türkiye, İran, Mısır ve Suud’u içinde olduğu bir koalisyon kurulmalı
“Obama yönetiminin birbiriyle kavgalı olan ülkeleri, IŞİD ile mücadele etmek konusunda bir araya getirip getiremeyeceğinin tartışıldığını” söyleyen Wall Street Journal gazetesi, analizin devamında ise ABD’nin Eski Ulusal Güvenlik Danışmanlarından Zbigniew Brzezinski’nin IŞİD ile ilgili görüşlerini aktarıyor.

Zbigniew Brzezinski IŞİD ile mücadelede şu öneriyi sunuyor; “Irak ve Suriye’nin bölündüğü bir bölgede IŞİD ile mücadele etmek için Türkiye, İran, Mısır ve Suudi Arabistan gibi İslam ülkelerinin içinde yer alacağı bir koalisyona odaklanılmalıdır.”
Eş-Şarku’l Awsat’ın haberine göre, Suudi Arabistan Veliahtı Salman Bin Abdülaziz’i Elysee Sarayında ağırlayan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, burada yaptıkları basın açıklamasında, “Paris yönetimi, IŞİD ile yapılan mücadeleye İran’ında katılmasından yana. Ama bu, İran’ın nükleer dosyasından ayrı bir mevzu” dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1120 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.