logo

IŞİD’den yeni taktik!

ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırıları sonrası IŞİD taktik değiştirdi. Zırhlı araçtan bisiklete, dev karargahtan hendeğe geçtiler.

IŞİD Amerikan liderliğindeki uluslararası koalisyonun başlattığı hava saldırılarının ardından ‘taktik değiştirmeye‘ başladığı belirtiliyor. Reuters’ın Irak’taki aşiret kaynaklarına ve görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, IŞİD son dönemde şu değişikliklere gitti:

ARAÇ VE SİLAHLARINI GÖTÜRÜP YOLU MAYINLADILAR

Örgüt artık dikkat çekici konvoylarıyla gezmiyor, militanlar bunun yerine motosiklet kullanıyor. Kerkük’ün güneyindeki bir aşiret lideri, ”Eskisi gibi askeri konvoylarla gezmiyorlar. Bunun yerine motosiklet, bisiklet ve gerekirse kamufle arabalar kullanıyorlar” dedi.

Aşiret lideri, bölgedeki IŞİD unsurlarının hava saldırısı ihtimalini duyduklarında ‘en büyük karargahlarından çıktıklarını‘ da anlattı: ”Bütün mobilyalarını, araç ve silahlarını götürdüler. Yola mayın döşediler ve karargahı boşalttılar” dedi.

BOŞ EVLERE BAYRAKLARINI ASIYORLAR

Buna göre, militanlar bayraklarını kafa karıştırmak için sivillerin boşalttığı evlere asıyor.

Örgütün ‘dinden dönenler‘i tutukladığı kontrol noktaları azaldı.

Bir diğer kaynak, örgütün infazlarının azaladığını anlattı: ”İnsanları su içer gibi öldürüyorlardı. Hava saldırıları bunu azalttı.‘

CEP TELEFONLARINI KAPATTILAR

Örgüt üyeleri cep telefonlarını çok daha az kullanıyor. Tikritli bir polis, bölgedeki militanların cep numaralarını değiştirdiğini, telefonlarını kullanmadıkları zaman kapattıklarını anlattı.

Militanlar olası ölü sayılarını azaltmak için eskisi gibi birlikte gezmiyor. Öyle ki, Diyala’daki karargah sayısı ikiden 20’ye çıktı; bunların her birinde 3-4 kişi kalıyor.

İKİ KİŞİLİK HENDEKLER KAZILDI

Reuters’a göre, bazı militanlar vatandaşların bahçelerinde sadece iki kişinin sığabileceği hendekler kazdı.

Etiketler: » » » »
Share
566 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.