logo

‘İran, Irak’a asker göndermeyecek’

Açıklama İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi’den gelirken, komutan ayrıca, İran ile ABD arasında asla bir işbirliği olmayacığını da söyledi.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, Irak’a asker göndermeyeceklerini söyledi.

Resmi haber ajansı IRNA’da yayımlanan haberde, Firuzabadi, günlerdir dünya basınında yer alan İran’ın Irak’a asker göndereceği ve Irak’ta ABD ile işbirliği yapacağı yönündeki iddialara yanıt verdi.

Firuzabadi, “Irak’ta İran askerlerinin varlığına gerek yok. Irak halkı kendi sorunlarını çözebilir. İran hiçbir zaman Irak’a herhangi bir askeri güç göndermeyecek” dedi.

Firuzabadi, ülkesinin Irak’ta saldırılar düzenleyen Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı ABD ile işbirliği yapacağı yönündeki iddialarla ilgili, “İran ve ABD arasında asla işbirliği olmayacak. Bu temelde mantıksız” dedi.

Irak’taki son olayların üzüntü verici olduğunu belirten Firuzabadi, “IŞİD, tohumları eski ABD Bakanı Hillary Clinton tarafından bölgeye ekilen bir terör örgütü” ifadesini kullandı.

“CLINTON TARAFINDAN YERLEŞTİRİLDİLER”
IŞİD’in Ninova ilini almasının çok önceden planlanmış bir eylem olduğunu savunan Firuzabadi, şunları kaydetti:

“IŞİD, bizzat Bayan Clinton tarafından bölgeye yerleştirilen, kendileri için altın yumurtlayan bir tavuk. Onlar bölge ülkelerinden para toplayarak, tekfircilerin cihat arzusu olan Müslüman cahil gençleri toplayıp Irak ordusundan kaçan Baas komutanlarının kontrolü altına vermesi için gerekli platformu oluşturdular. Kendilerinde savaşma gücü bulamayan bu katiller, bugün 18-20 yaşlarındaki gençleri maşa olarak kullanıyorlar.

IŞİD, bölgedeki devrimci direniş güçlerine karşı Siyonistlere güvenli sınırlar oluşturmayı hedefleyen ABD ve İsrail menşeli bir oluşumdur.”

IŞİD’in, Irak’taki fikri ve mezhebi liderlerin bir araya gelerek cüzi ihtilafları bir kenara bırakmalarına vesile olduğunu belirten Firuzabadi, bu anlamda Sistani’nin verdiği teröristlere karşı cihat fetvası ile Iraklı Sünni liderlerin fetvalarının son derece önemli ve etkili olduğunu dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu sabah yaptığı konuşmada, İran halkının Irak’taki kutsal türbeleri teröristlerden korumak için tereddüt etmeyeceğini ve şimdiden çok sayıda gönüllünün başvuru yaptığını söylemişti.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.