logo

İnşaatta asansör faciası: 10 ölü

İstanbul’da Ali Sami Yen stadının bulunduğu arazide inşaatı devam eden binanın asansörü zemine düştü. 10 işçi yaşamını yitirdi. Olayla ilgili 9 kişi gözaltına alındı.

Mecidiyeköy’de bulunan Ali Sami Yen stadının bulunduğu arazide inşaatı devam eden 36 katlı binanın asansörü 32.kattan zemine çakıldı.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şişli’deki inşaatın asansörünün zemine düşmesi sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Asansörde hayatını kaybedenlerin hastaneye götürüldüğünü açıklayan Vali Mutlu, “Kayıp sayımız kesin 10 olarak netleşti. Başımız sağolsun” dedi.

Öncesinde olay yerinde açıklama yapan Vali Mutlu, ihmal ve mağduriyet varsa bunları tespit edip, sorumlularla ilgili her türlü işlemin yapılacağını ifade ederek şunları ifade etmişti:

“Olay mahallinde asansörün boşluğa düştüğü yerde de bizzat müşahade ettim ve bilgi aldım ve gördüm. Maalesef görünen hayatını kaybetmiş 3 kardeşimiz daha var. Dolayısıyla şu andaki sayımız; maalesef 10 olarak gözüküyor ama bu sayının artıp artmayacağı konusunda da net birşey söyleyemiyorum. Çünkü asansörün boşluktan düşmesiyle birlikte asansör boşluğuna inmiş ve o alanda yapılan bir çalışma. Çalışma bitirilebilmiş değil.

Dolayısıyla yük ve işçilerin bir arada bulunduğu bir yerde, itfaiye ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor. O nedenle, kesin rakamı şu anda verme imkanım yok ama asansörün içinden çıkarılan 7 kardeşimizle birlikte, şu anda çıkartılma çalışması süren 3 kardeşimiz itibarıyla 10 işçi şehidimiz var. Mekanları cennet olsun. Ailelerine sabırlar diliyorum. Çok büyük bir kayıp. Tabi olay yerinde yaralı söz konusu değil. Bu olay yerinden yaralı çıkmaz. Çıkarttığımız her kayıp maalesef hayatını kaybetmiş olarak çıkacaktır.”

Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi. Olayın meydana geldiği inşaatın önünde toplanan bir grup, duruma tepki göstererek, slogan attı. Gruptan inşaata girmeye çalışan bazı kişiler, çevik kuvvet ekiplerince engellendi. Bu sırada gruptaki bazı kişiler, polise pet şişe attı.

9 KİŞİ GÖZALTINDA
Olayla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

HAYATINI KAYBEDEN İŞÇİLERİN KİMLİKLERİ TESPİT EDİLDİ
Ölen işçilerin isimlerinin Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara ve Cengiz Bilgi olduğu öğrenildi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA
Bu arada Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), Şişli’de asansörün düşmesi sonucu 10 işçinin hayatını kaybettiği inşaatta tüm faaliyetlerin durdurulduğunu bildirdi.

Torunlar GYO’dan “Acımız Büyük” başlığıyla yapılan açıklamada, eski Ali Sami Yen Stadyumu arazisi üzerinde devam eden inşaattaki kazanın nedenine ilişkin ayrıntıların henüz bilinmediği aktarıldı.

Kazayla ilgili adli soruşturmanın derhal başlatıldığı ve soruşturmanın yakından takip edileceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurumumuzca olayın bütün yönleriyle araştırılması için gerekli teknik ekipler görevlendirilmiştir. Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır dilediğimiz işçi kardeşlerimizin ve ailelerinin her türlü hakkı, hukuku tüm alt yüklenicilerde çalışanlar da dahil sorumluluğumuz ve güvencemiz altındadır. İnşaat ve tüm faaliyet durdurulmuştur. Bütün soruşturmalar tamamlandıktan ve güvenlik sistemleri defaatle gözden geçirildikten sonra, tekrar faaliyete geçilecektir.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
955 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.