logo

‘İmralı’ya sekreterya ihtiyacı olabilir’

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”İmralı’ya sekretarya” kurulmasına ilişkin açıklama yaptı. Arınç, ”Öcalan’ın söylediğini, teyit etmek için bir sekretaryaya ihtiyacı olabilir” dedi.

Bülent ArınçBaşbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ”İmralı’ya sekretarya” kurulmasına ilişkin açıklama yaptı. Konya’da konuşan Arınç, ”Öcalan’ın söylediğini, teyit etmek için bir sekretaryaya ihtiyacı olabilir. Ama biz bir hukuk devletiyiz. Hukuk devletinde bu ihtiyacın karşılanması Adalet Bakanlığı’nın görevidir” dedi.

Arınç, şunları ifade etti:

“Düşünün ki 14 yıldır cezaevinde tek başına yaşayan, çünkü hükümlülüğü onu gerektiyor, bir insanla vereceği mesajlar önemli hale gelmiş bir insanın, ne söylediğini, ne zaman neyi söylediğini, teyit etmek için bir yazıya bir sekretaryaya ihtiyacı olabilir. Ama biz bir hukuk devletiyiz.

Hukuk devletinde bu ihtiyacın karşılanması Adalet Bakanlığı’nın görevidir. Cezaevleri yönetmeliği içinde ne varsa ona göre yapılacaktır. Yeni bir kanun çıkarmadığımıza göre, çıkarmayı da düşünmediğimize göre de bunlar cezaevinin kendi şartları içinde konuşulacak şeyler dedim.

Dışarıdan bir sekreter ya da danışmanın gelmesi suretiyle değil. Bacak bacak üstüne atacak, dizinin üstünde not tutacak sekreterlere Öcalan’ın ihtiyacı yok.

Cezaevi şartları içinde ya cezaevi yönetmeliği gereğince ya oraya nakledilebilecek yeni hükümlülerden veya bir başkasında ya da cezaevinin kendi şartları içinden bu temin edilebilir.

Adalet Bakanlığımız bunu çalışıyorken belki olabilecekken herkes kendisini sekreter gibi görmeye başladı. Bunlar çözüm sürecini baltalamaya veya kafa karışıklığına yol alabilecek şeylerdir.”

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.