logo

İhvan liderlerinden Cuma Emin vefat etti!

Müslüman Kardeşler Teşkilatının önde gelen isimlerinden Alim Cuma Emin’in, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Londra’da hayatını kaybettiği bildirildi.

Cuma Emin Allaİhvan Liderlerinden Mektubul-İrşad üyesi Cuma Emin Alla, Londra’da hayatını kaybetti. 81 yaşındaki Emin Alla’nın, Londra’da kaldığı evde geçirdiği bir kriz sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Sisi’nin darbesinden çok kısa bir süre önce İngiltere’ye giden Cuma Emin Alla, daha sonra ülkesine dönmemişti. Emin Alla, darbe sonrası İhvan genel rehber yardımcısı görevine getirilmiş, bu görevini Londra’dan yapmaya başlamıştı.

İhvan’ın önemli düşünürlerinden biri olarak tanınan Emin Alla’nın usulü fıkıh, fıkıh ve usulü din üzerine kitapları bulunuyordu. 17 yaşında İhvan saflarına katılan ve o günden bu yana defalarca hapse atılan Emin Alla’nın İhvan hareketi üzerine de iki kitabı vardı; ‘Tarihü Cemaat-i İhvan-i Müslimin’ (Müslüman Kardeşler Cemaatının Tarihi) ve ‘İmam Benna’nın değişiklik yöntemi’. Emin Alla bu kitaplarından dolayı İhvan tarihçisi olarak da anılıyordu.

Mısır hükümetlerinin Müslümanlara uyguladığı baskı dönemlerini kapsayan 81 yıllık ömrünü, inandığı dava uğruna feda eden, işkenceler görüp zindanlarda yattı.

İhvan-ı Müslimin teşkilatının Mektebul-İrşad üyesi olan değerli İslam Âlimi Cuma Emin’in bereketli çalışmaları vesilesiyle binlerce genç İslam ile şereflenmişti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.