logo

HDP’li İdris Baluken tutuklandı

İdris BalukenHDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile İdris Baluken, Sırrı Süreyya Önder, Ferhat Encü, Leyla Birlik, Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Gülser Yıldırım, Nursel Aydoğan ve İmam Taşçıer gözaltına alınmıştı. HDP Grup Başkanvekili Baluken tutuklandı. HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Pir’ e yurt dışına çıkış yasağı konuldu.

İdris Baluken, Ankara’daki HDP Genel Merkezi’nde gözaltına alınmış ve Bingöl’deki adliyeye gönderilmişti.

Eşbaşkanlar için de tutuklama talebi

Selahattin Demirtaş ise, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Daha sonra da tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hâkimliği’ne gönderildi. Demirtaş, gözaltına alınmadan hemen önce Twitter hesabından, “Diyarbakırda evimde zorla gözaltına alınma kararı ile emniyet yetkilileri kapımdalar” ifadesini paylaştı.

Figen Yüksekdağ ve Sırrı Süreyya Önder de götürüldükleri Diyarbakır’da adliyeye sevk edildi. İki isim için de tutuklama talep edildi.

Abdullah Zeydan ve Selma Irmak da Hakkâri’de savcıya ifade verdi. Irmak tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, haklarında gözaltı kararı olan 4 milletvekili daha var. Bu vekillerden Faysal Sarıyıldız ve Tuğba Hezer Öztürk yurt dışında. Bakanlık, İmam Taşçıer ve Nihat Akdoğan’la ilgili sürecin de devam ettiğini belirtmişti. Ancak HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, kaldığı otelde gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na göre HDP’liler hakkındaki gözaltı kararları, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında ifade vermeye gitmedikleri için alındı.

Polis, HDP Genel Merkezi önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Valilik merkeze giriş çıkışları kapattı.

Hangi illere götürülecekler?

Gözaltına alınan milletvekillerinin hangi illere götürülecekleri belli oldu.

HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yakalama kararı verildi.

Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü ve Leyla Birlik için Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, Hakkâri milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan hakkında Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken için ise Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma yürütülüyor.

Bu kapsamda gözaltına alınan milletvekilleri, soruşturmaları yürüten illerdeki cumhuriyet başsavcılıklarına götürülüyor.

Yurt dışında olan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız’la ilgili soruşturmayı Şırnak, Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkındaki soruşturmayı da Van Cumhuriyet Başsavcılığı yürütüyor.

İmam Taşçıer hakkında Diyarbakır, Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında ise Hakkâri Cumhuriyet Başsavcılığınca yakalama kararı verildi.

“Gözaltılar hukuksuz”

HDP Genel Merkezi’nden, gözaltına alınan Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile diğer milletvekillerinin ortak savunma metni paylaşıldı. HDP’liler ortak savunmalarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı başkanlık sistemi üzerinden eleştirdi. Erdoğan’ın önündeki tek engelin kendileri olduğunu savunan HDP’liler, bu nedenle hedef olduklarını söyledi. Gözaltıların “hukuksuz” olduğunu savunan HDP’liler, “Yargı tiyatrosunda figüran olmayı kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı. HDP’liler savunmalarında özetle şunları söyledi:

“Ülkemizde yargının saygınlığı ayaklar altındayken, düğmesiz olan cübbelerini iliklemeye çalışan böylesi bir siyasi yargılamanın öznesi olmayı asla kabul etmeyeceğim. Şâibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye başlatılan bu yargı tiyatrosunda figüran olmayı kabul etmiyorum.

Soracağınız hiçbir soruya cevap vermeyeceğim, yapacağınız hiçbir yargılama faaliyetinin adil olacağına inancım yoktur. Benim buraya getirilmem bile hukuk dışıdır. Siyasetçilerin siyaset arenasındaki muhatapları siyasetçilerdir, yargı mensupları değildir. Sizden hiç bir talebim ve beklentim yoktur.

Siyasi faaliyetlerim nedeniyle ancak beni seçen halkım sorgulayabilir.”

Yurt dışındalar

HDP Van milletvekili Tuba Hezer Öztürk’ün Ankara’daki canlı bomba saldırısını gerçekleştiren PKK’lının ailesine taziyeye gitmesi çok tartışılmıştı. Ayrıca arabasının bagajında PKK’lılara sevk edilmek üzere silah taşıdığı iddia edilen HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız da dokunulmazlık tartışmasının en önemli unsurlarından biriydi.

Tuba Hezer de Faysal Sarıyıldız da dokunulmazlıkların kaldırılması için Meclis Genel Kurul’unda oylama yapılmadan, yani bundan tam 5 ay önce “parti çalışmaları” için yurt dışına çıktı. O günden bu yana Türkiye’ye dönmediler.

“İfadeye gitmeyeceğiz”

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelmesiyle birlikte HDP, izleyeceği tutumu belirlemişti. Buna göre milletvekilleri savcılıklardan gelecek ifade çağrılarına yanıt vermeyecek hatta, bugün olduğu gibi, zorla götürme kararıyla emniyete ve savcılığa götürülseler bile ifade vermeyeceklerini duyurdular.

Bu aşamada milletvekillerinin emniyette ve savcıda kendilerine sorulacak tüm sorulara ortak bir metinle yanıt vermesi kararlaştırıldı. Bu metinde verilen ana mesaj ise, “Biz milletvekiliyiz, bu yargılama biçimini kabul etmiyoruz” olarak belirlendi.

Daha o aşamada yapılan değerlendirmelerde bazı milletvekillerinin tutuklanabileceği beklentisi gündeme gelmişti.

138 vekilin dokunulmazlığı kaldırılmıştı

Mayıs ayında Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamayla 50’si HDP’li 138 milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırıldı. 27 AK Parti, 51 CHP ve 9 MHP’li vekilin de dokunulmazlıklarının kaldırıldığı oylama sonrasında bu listede yer alan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara’da ifade vermeye gitmişti. Bazı CHP’li vekiller de tıpkı HDP’liler gibi ifadeye gitmeyeceklerini açıklamıştı. İfade çağrısı son olarak Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na geldi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
479 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.