logo

10 Aralık 2015

”HDP’de gizli Erdoğancılar vardı”

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Seni başkan yaptırmayacağız” sözünün parti içindeki “Gizli Erdoğancıları” rahatsız ettiğini söyledi, “Zaten bunların eski milletvekili olmasının da nedeni odur” dedi.

demirtaşHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mecliste bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Demirtaş’a 7 Haziran seçimleri öncesi sarf ettiği ve slogana dönüşen “Seni başkan yaptırmayacağız” sözünün HDP içinde bazı kesimleri de rahatsız ettiği yönündeki iddialar hatırlatıldı. Bunu ‘bireysel’ ve ‘hatalı’ olarak tanımlayan bu kişilerin kimler olduğu soruldu. Demirtaş’ın yanıtı şu oldu;

“Parti içinde Erdoğan sevdalısı bir damar her zaman vardı. Bunlar gizli Erdoğancılardı aslında. Bizden çok Erdoğan’ı sevip sayarak, AKP ile ilişki kurarak, AKP’ye neredeyse yalakalık yaparak sorunun çözüleceğine inanıyordu bu tipler. Zaten bunların eski milletvekili olmasının da nedeni odur. ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ klasik bir kişisel sürtüşme veya bir kişinin başkan olup olmamasının üzerine ortaya çıkmış bir slogan değildir. İdeolojik bir çatışmanın formüle edilmiş halidir.”

“Parti bunu bütün organlarında tartışmıştır”

HDP Eş Genel Başkanı, bu söylemin bireysel değil parti kararı olduğunu da belirtti:

“Bir tarafta sağ, neoliberal, Türk-İslamcı ve hilafeti esas alan bir yapı vardır. Bu yapının kurucu Türkiye’de başkan olmak istemektedir. Dolayısıyla biz onun dayattığı başkanlık sistemine karşı çıkarak ideolojik bir duruş sergiledik. Biz de sol, emekten, Kürt halkının özgürlüğünden, inançların özgürlüğünden, kadın özgürlüğü ve özerklikten yana bir sistem önerdik. Bu ikisinin ideolojik çatışmasını yaşadık AKP’yle. Bunu Erdoğan artık başkanlık üzerinden formüle edince biz de aynı şekilde yanıt verdik. Sen böyle bir model dayatıyorsan Türkiye’ye biz de ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dedik. Birilerinin dediği gibi sığ bir tartışmayla ortaya çıkmış kişisel bir tutumdan ortaya çıkmış bir durum değildir. Parti bunu bütün organlarında tartışmıştır. Dediğim gibi Erdoğan sevicilerin yalnızca kaygı duyduğu bir gelişmedir. Onun dışında kimsede bir kaygı yaratmamıştır.”

Kaynak: Hürriyet, Cumhuriyet

Etiketler: » » » » »
Share
400 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

BAŞAKŞEHİRNET