logo

HDP randevusu iptal

davutoğlu-demirtaşBaşbakanlık tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki hafta mecliste yer alan muhalaefet partileri ile gerçekleştirilmek istenen randevu taleplerinden HDP’ye gönderilen talebin iptal edildiği şu sözlerle duyuruldu:

“Son bir hafta içinde, HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar, ülkeyi kutuplaştırmayı amaçlayan, asgari siyasi nezaketten uzak, milletimizin birlikte yaşama yönündeki kadim kültürü ile bağdaşmayan, çatışma ve gerilimden medet uman sığ bir siyasi tutumun yansımasıdır… Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır.”

İkili son olarak 15 Temmuz’da görüşmüştü.

Demirtaş, Önder ve DTK açıklamalar

Cuma günü Meclis’te yemin ettikten sonra açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Göz göre göre bu kadar cinayet işleyen bir siyasi anlayış, yeni Anayasa ile ilgili ne söyleyecek, merak ediyoruz” sözünü sarf etmişti.

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise yine Cuma günü Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda şu açıklamayı yapmıştı:

“Başbakan Davutoğlu’nun anayasayı konuşmak için partiyi ziyaret etmesinin bir anlam ve netice doğurması, kendi ziyaretinden önce ülkenin anayasal bir zemine çekilmesiyle mümkündür. Bundan kastım, bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider.

Cumartesi günü DTK kongresinde de konuşmacıların birçoğu hükümnete karşı sert eleştirilerde bulundu.

“Kutuplaşmayı amaçlayan açıklamalar”

Açıklamanın tamamında şu ifadeler kullanıldı:

“Meclisin ve ülkenin önünde başta Yeni Anayasa olmak üzere gerçekleştirilmesi gereken önemli reformlar, meclis içtüzüğü ve bütçe konuları bulunmaktadır. Türk siyasi hayatında yeni bir gelenek tesis etmek için başlatılan bu süreç, uzlaşma kültürünü hakim kılmak için bir şanstır. Bu talep tüm siyasi partilere oy veren vatandaşlarımızın demokratik tercihlerine saygının da bir sonucudur. Ancak, son bir hafta içinde, HDP yöneticileri tarafından yapılan açıklamalar, bu anlayış ile taban tabana zıt, ülkeyi kutuplaştırmayı amaçlayan, asgari siyasi nezaketten uzak, milletimizin birlikte yaşama yönündeki kadim kültürü ile bağdaşmayan, çatışma ve gerilimden medet uman sığ bir siyasi tutumun yansımasıdır. Bu yaklaşım ile HDP yöneticileri siyaseti sorun çözme aracı olarak değerlendirecek bir siyasi olgunluğa sahip olmadıklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır. Bu üslupsuz yaklaşımla görüşmenin, aynı masayı paylaşmanın anlamı kalmamıştır.”

“Tüm terör örgütleri ile mücadele kesintisiz devam edecektir”

Açıklamada PKK ile mücadeleye de devam edileceği vurgusu yapıldı:

“Tüm bu süreç son derece şeffaf bir şekilde kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşmiştir. Kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algının tersine Sayın Başbakanımızın görüşme talebi asla terörle mücadeledeki kararlı tutumu tartıştırmak değildir. Ülkemizin ve milletimizin huzuru ve refahı için yürüttüğümüz terörle mücadele süreci, kesinlikle pazarlık konusu değildir. Güvenlik güçlerimiz bu hedef doğrultusunda kararlı bir mücadele yürütürken, ilgili bakanlarımız ve kurumlarımız da, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için fedakâr bir çaba içerisindedirler. Milletimizi arkaik anlayışlarla; anti-demokratik, baskıcı söylemlerle ve silah tehdidi ile sindirmeye dönük eylemler içindeki tüm terör örgütleri ile mücadele kesintisiz devam edecektir. Sayın Başbakanımız ayak basmadık il bırakmadığı yurdumuzda aziz milletimizin tüm ‘çay ikramı’ davetlerini tereddütsüz kabul etmiş, gönlü geniş Anadolu insanının misafirperverliğinin simgesi olan bu daveti asla geri çevirmemiştir. Bu kültürle bağını koparmış kişilerle bu anlamda yürütülecek bir diyalog ortamı bulunmamaktadır.”

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler: » » » » »
Share
438 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.