logo

‘HDP ile ortak açıklama olabilir’

Başbakan Davutoğlu, “HDP ile ortak açıklama şart değil ama olabilir de. Her ayaküstü açıklamayla yürüyen süreci olumsuz etkilememesi gerekir” dedi.

Ahmet DavutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu, A Haber ve Atv ortak yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:
“HDP ile ortak açıklama şart değil ama olabilir de. Her ayaküstü açıklamayla yürüyen süreci zarar vermemek gerekir. Bizim tarafımızdan kimin yapacağı neti disiplin var. Aynı şeyinde HDP tarafında da olması lazım.

Hiç konuşulmamış konular sanki konuşulmuş gibi yansıtılıyor. İmalı da olsa bir tehdit dili kullanılamaz. Bundan rahatsızlık duyan da en çok bölge halkı. Bazı şartlar yerine getirilirse silah kullanılmayacak gibi sözler sürece fayda vermez.

Muhalefe, şimdiye kadar kendileriyle hangi bilgiyi konuşsak, süreci dumura uğratmak için kullandılar. Sonuçta bu, ülkenin kaderi. İyi niyet ve ciddiyet görürsek vakti gelirse bunlar elbette paylaşılır. Bir çözüm yarın sabah olacaksa, yarın sabah bile geçtir.”

‘BİZ DE AVCI GİBİ SUÇLANACAKTIK’
Hanefi Avcı hakkındaki cezanın onanması hakkında değerlednirmede bulundan Davutoğlu, “Eğer o kitabı yazmasaydı Hanefi Avcı, acaba terör örgütü olarak suçlanır mıydı? Diyelim ki paralel yapı başarıya ulaşsaydı, biz de Avcı gibi suçlanacaktık. Zaten bu yola çıkan akibetini bilip çıkar” dedi.

‘MOLOTOF ÖZGÜRLÜĞÜ VAR MI?’
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Molotof kokteylini eline almış kişi, saldırı niyeti taşıyor demektir yakmak, yıkmak niyeti taşıyor demektir. Dünyanın herhangi bir yerinde ‘molotof kokteyli kullanma özgürlüğü’ diye bir özgürlük var mı?” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın “iki yıldır diyalogtaydık, şimdi müzakeresürecine geçilecek” sözlerinin hatırlatılması üzerine Başbakan Davutoğlu, “Allah aşkına şimdi bunlar sadece bir algı oluşturmakla ilgili” ifadesini kullandı.

‘HÜCUM ETME ÇABASI VAR’

Davutoğlu, silahlı unsurların Türkiye’yi terk etmesi ilanının 2013’ün Nevruz‘unda yapıldığını vurgulayarak, “Mayıs ayında harekete geçildi. Şimdi tekrar o zaman niye ‘silahlı unsurların Türkiye’yi terki en son aşamada konuşulur’ deniyor. Demek ki daha önce mutabık kalınan bir hususta, şimdi hücum etme çabası var. Bunu HDP‘ye ilişkin söylemiyorum, onlardan böyle bir şey çıkmadı. Son dönemde atıfta bulunduğunuz Kandil‘den gelen açıklamayla ilgili söylüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘BELLİ TAAHHÜTLER VAR’

Geçen sene 2013 Nevruz’unda taahhüt edilen noktalara bakıldığında, sadece diyalogla ortaya çıkan şeyler olmadığına dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, “Belli taahhütler var. Biz, o taahhütlerin yapıldığını gördüğümüzde, bu işin ciddiyetle ele alındığını görürüz. Bu, bizim demokratikleşme yönünde attığımız ve atacağımız adımları engellemez. Biz, halkımız ve her kesimle bu ve benzeri süreçlerde Türkiye’de demokrasinin derinleşmesi için her çalışmayı yaparız. Ama Türkiye’de artık şiddet ve terör kullanarak, siyasi hak talep etme döneminin bittiğinin ilan edilmesi lazım. Herkesin de hak talep edilmesinin nasıl olacağı konusunda demokratik prensipler etrafında davranma yaklaşımı olması lazım. Esas mesele, odaklandığımız nokta bu. Bunu gerçekleştirirken ne tür adımları karşılıklı olarak atmak gerekir, onu bu görüşmeler esnasında tayin edeceğiz” diye konuştu.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.