logo

Hamas’tan İsrail askeri açıklaması

İsrail’in 72 saatlik ateşkesi bozmak için bahane ettiği “İsrail askeri”yle ilgili Hamas’tan açıklama geldi. Hamas, kaçırıldığı iddia edilen askere ilişkin bilgisi olmadığını, çatışma sırasında ölmüş olabileceğini duyurdu.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in kaçırıldığını iddia ettiği askerine ilişkin bilgileri olmadığını açıkladı.

Hamas’ın bölgede bir kaç militanları ve 23 yaşındaki İsrail askeri Hadar Goldin’le iletişimi kaybettiklerini, ölmüş olabileceklerini belirtti.

Kassam Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada; “Kayıp İsrail askeriyle ilgili bir bilgimiz yok. Ne kaçırılıp kaçırılmadığını ne de yerini biliyoruz” denildi.

Açıklamada, “İsrail insani ateşkesi ihlal etmek için asker kaçırıldığını iddia etti. Kaçırıldığını iddia ettiği askeri arama gerekçesiyle de ateşkesi ihlal etti” ifadeleri kullanıldı.

OBAMA’DAN HAMAS’A ÇAĞRI
ABD’nin gündeminde de, ateşkesin bozulmasından çok kayıp İsrail askeri var.

ABD Başkanı Barack Obama, “Öncelikle Hamas’ı ateşkesin başlamasının ardından bir İsrail askerini kaçırmalarından ötürü kınıyorum. Buradan Hamas’a çağrı yapıyorum. Eğer çatışmaları sonlandırmak gibi ciddi bir niyetleri varsa askeri, koşulsuz olarak serbest bırakırlar” dedi.

ABD Başkanı Obama konuşmasında, İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu da bir kez daha yineledi.

İsrail’in tünelleri yok etme konusunda haklı olduğunu belirten Obama, bunu daha az kan dökerek de yapmanın yolları olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’DEN YARDIM İSTENDİ 
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, kayıp askerin bulunması için Türkiye ve Katar’dan yardım istedi.

Kerry, bu amaçla Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Katar dışişleriyle telefonda görüştü.

GAZZE’YE SALDIRILAR SÜRÜYOR 
İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları da sürüyor. İsrail savaş uçaklarının Gazze ve Refah kentlerine

düzenlediği hava saldırılarında, 9’u aynı aileden 19 Filistinli hayatını kaybetti. Saldırıda 55 Filistinli de yaralandı.

İsrail ordusunun 8 Temmuz’dan bu yana düzenlediği saldırılarda bin 641 Filistinli hayatını kaybederken, 8 bin 850 Filistinli de yaralandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.