logo

Hamas’tan ateşkes için 5 şart

İsrail ile Hamas bugün 5 saatlik ateşkes ilan etti. Ateşkes görüşmeleri ise, Mısır’da devam ediyor. Hamas’ın ateşkes için 5 maddelik bir plan hazırladığı iddia edildi.

İsrail gazetesi Haaretz’in sayfasında yer alan habere göre, Hamas İsrail’le ateşkes için 5 maddelik bir plan hazırladı.

Haaretz’in Hamas’a yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre, Hamas’ın ateşkes şartları arasında Gazze’ye ablukanın kaldırılarak tüm sınır kapılarının açılması ve Gazze’de yaşayan Filistinlilerin El Aksa Camii’ne giriş hakkı da bulunuyor.

Hamas’ın istekleri arasında Mısır sınırında bulunan Refah kapısının da 24 saat içerisinde açılması talep ediliyor.

Hamas’ın ateşkes için diğer talepleri ise, İsrailli asker Şalit’in serbest bırakılması karşılığında özgürlüklerine kavuşan ancak daha sonra İsrail tarafından tekrar tutuklanan Filistinlilerin yeniden özgürlüklerine kavuşması ve İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli mahkumların koşullarının düzeltilmesi bulunuyor.

Mısır’ın arabuluculuğunda süren ateşkes görüşmeleri için İsrailli bir heyette Kahire’ye hareket etti. Heyette İsrail iç istihbarat örgütü Şin Bet Başkanı Yoram Cohen ve Başbakan Binyamin Netanyahu’nun danışmanı İsak Malho da var.

TÜRKİYE VE KATAR’A SUÇLAMA 
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, Hamas’ın ateşkes yapmamasından Türkiye ve Katar’ı sorumlu tuttu. Lieberman, Türkiye ve Katar’ı ateşkesi sabote etmekle suçladı.

‘TEK SORUMLU HAMAS’ 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, şiddetin devam etmesindeki tek sorumlunun Hamas olduğunu ileri sürdü. Netanyahu, “Diplomatik çözüme Hamas kapıları kapattı. Bu nedenle şiddetin devam etmesindeki tek sorumlu Hamas’tır” dedi.

223 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ 
İsrail’in Gazze’ye operasyon başlattığı 7 Temmuz’dan bu yana yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı 223’e çıktı. Saldırılarda bin 670 Filistinli de yaralandı. Hamas’ın İsrail topraklarına attığı roketler nedeniyle de bir İsrailli öldü.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
557 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.