logo

Gürkan: Olayda kusurum yok

Soma soruşturmasında yönetim kurulu başkanı Can Gürkan, genel müdür Ramazan Doğru’yu, Doğru da işletme müdürü Akın Çelik’i suçladı. İki yöneticinin sorgusunda ortak olan “Olayda kusurum yok” ifadesi oldu.

NTV, Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasıyla ilgili tutuklanan Soma Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru ile Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın ifadelerine ulaştı.

Can Gürkan, ekibini; Ramazan Doğru ise işletme müdürü Akın Çelik’i suçladı.

Edinilen bilgiye göre Can Gürkan, iş hukuku ve maden hukuku konusundaki hukuki ve cezai sorumluluğun yönetim kurulu kararıyla Ramazan Doğru’ya verildiğini söyledi.

Gürkan’ın, “Ben yapmış olduğum görev gereği madencilikle ilgili teknik bilgiye sahip değilim. Şirketimize bağlı birden fazla kömür ve krom madeni var. Bu işletmelerin işletme müdürleri ile bölge müdürleri iş güvenliği konusunda birinci derecede sorumludur. Şoruşturmaya konu olan işletmenin genel müdürü Ramazan Doğru’dur” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

Can Gürkan ayrıca ocağın sık sık denetlendiğini de ifade etti: En son denetim kazadan kısa bir süre önce yapıldı, herhangi bir aksaklık çıkmadı. Benim meydana gelen olayla bir kusurum yok.

Soma AŞ Genel Müdürü Ramazan Doğru da İşletme Müdürü Akın Çelik’i suçladı.

İşletmelerdeki aksaklıkların giderilmesi için talimat yetkisinin Çelik’te olduğunu söyleyen Doğru, şu ifadeleri kullandı:

“Görevim şirkete ait birden çok madenin idari denetimlerini yapmak. Bu işletmelerin müdürleriyle işletmedeki aksaklıkları görüşmek. Ancak işletmelerde ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi için talimat verme yetkim yok.

Bu sorumluluk ve yetki işletme müdürüne aittir. Gaz ölçümlerine ve iş güvenliğine ilişkin oloğan dışı herhangi bir durum bana kazadan önce getirilmedi. İş güvenliği defterinin mart ve nisan ayı denetim raporlarının tutulmamış olduğunu savcılıktaki ifadem sırasında öğrendim. Benim bu defteri denetleme gibi bir görevim yok, olayda kusurum olmadığına inanıyorum.”

Doğru, kazanın kömürlerden kaynaklanmış olabileceğini de söyleyerek şöyle devam etti:

“Kazanın meydana geldiği maden ocağına en son ne zaman girdiğimi hatırlamıyorum. Kaza günü madende değildim. Bana 15.20 gibi haber geldi. Kendi şirketimizdeki tahlisiye ekiplerimizi görevlendirdim. Yetersiz olduğunu görünce TKİ’den yardım istedim. Olayın ocak içndeki karbonmonoksit gazının artmasından dolayı ortaya çıktığını sanmıyorum. Kömürlerin görünemeyen bir yerde oksitlenmesi sonucu ani yangın çıktığını düşünüyorum.”

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.