logo

Gül: Şimdi sırası değil

Cumhurbaşkanı Gül, AK Parti Genel Başkanlığı konusunda, “Bunların şimdi sırası değil, ben nihayetinde AK Parti’nin kurucusuyum. Bunlar günü geldiğinde kendi aramızda konuşacağımız konular” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Beyoğlu Özel Karaköy Rum Ana ve İlköğretim Okulu’nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Fotoğrafçıları Fotoğraf Sergisi’nin açılışında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Parti isterse Abdullah Gül geri çevirmez, genel başkanlığa aday olur” şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine “Bunların şimdi sırası değil, ben nihayetinde AK Parti’nin kurucusuyum. Bunlar günü geldiğinde kendi aramızda konuşacağımız konular” diye konuştu.

Abdullah Gül, IŞİD tarafından rehin tutulan Türk TIR şoförlerinin serbest bırakılmasıyla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi: “Tabii, bunlar zor işler. Rehin tutulan, alıkonulan insanların sağ salim getirilmesi çok önemli. Sabırlı bir çalışma istiyor. Başkonsolosluğumuz başta olmak üzere oradaki personelle ilgili neticeyi de almak için çalışmalar devam ediyor. İnşallah onlar da geldiğinde daha büyük sevinç yaşarız.”

Gazetecilerin soruları üzerine görev yaptığı 7 yılın değerlendirmesini de yapan Gül, “Çok dolu bir yedi yıl geçti. Bunlar muhakkak ki tarihçilerin yazacağı, çok büyük olayların yaşandığı, benim cumhurbaşkanı seçilme sürecim olağanüstü bir dönemdi. Ama 7 seneyi bitirdikten sonra şöyle bir mutluluğum var; ‘O zaman bu adam cumhurbaşkanı olmasın’ diye konuşanların büyük bir kısmı bugün gelebildikleri tek devlet kapısı. Ben de dolayısıyla hepsine kucağımı açtım. Bugün o duyguları bittiğini görmekten büyük bir memnniyet duyuyorum. Nihayet, demokratik bir ülkenin seçilmiş insanlarıyız. Seçilmiş insanların hepsinin süresi vardır. Bu süre içerisinde sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeleri beklenir. Süreler bittikten sonra bunu halk takdir eder. O açıdan gayet doğrusu gönlüm rahat bir şekilde bu 7 yılın sonuna gelmiş vaziyetteyim. 28 Ağustos’ta bildiğiniz gibi Anayasa’ya göre görev sürem bitiyor. Yeni cumhurbaşkanlığı seçilme süreci başladı. Adayları hepsi belli oldu, resmi müracaatları oldu. Şimdi artık Türkiye’ye yakışır şekilde, demokrasiye yakışır şekilde ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanlığı sürecinin içinden hepimizin büyük başarıyla çıkmamız da Türkiye’nin muhakkak başarısı olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 5 partinin desteklediği cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’yla yaptığı görüşmeye ilişkin, “Cumhurbaşkanı adayı nezaket ziyareti yapmak isteyince ben de kabul ettim. Kendisine başarılar diledim” ifadelerini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
578 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.