logo

Google’a ‘özel hayat’ freni

Avrupa Adalet Divanı’nın bugün aldığı karar internet arama motorlarına yeni yükümlülükler getiriyor. İnternet arama motorları, talep olması halinde özel hayatı ilgilendiren linkleri kaldırmak zorunda.

Avrupa Adalet Divanı, bir İspanyol vatandaşının Google’a karşı açtığı davada, talep olması halinde ilgisiz ve geçersiz bilgilerin arama motorlarından silinmesi gerektiğine hükmetti.

Avrupa Adalet Divanı’nın bugün aldığı karar, 1988’de bir İspanyol vatandaşının özel hayatının ihlal ettiği başvurusuna dayanıyor.

İspanya’da yayımlanan bir gazete, gayrımenkul haczi çerçevesinde bir İspanyol vatandaşının açık ismini yazdı. Gazete daha sonra arşivini dijitalleştirerek, internete taşıdı.

Arama motoru Google’da ilgili haberde isminin geçtiğini belirten İspanyol vatandaşı, söz konusu linkin kaldırılmasını talep etti.

Google bu isteği yerine getirmeyince, İspanyol vatandaşı dava açtı. İspanya’daki mahkeme, linkin kaldırılmasına karar verdi.

İnternet arama motoru Google, ilgili haber linkini kaldırmayı reddetti ve davayı İspanya’da bir üst mahkemeye taşıdı. İspanyol mahkemesi de, söz konusu davayı Avrupa Adalet Divanı’na taşıyarak, kararı onların vermesini istedi.

Etiketler: » » »
Share
685 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.