logo

Gazze’de 3 günlük ateşkes

Gazze’de taraflar, insani yardım amaçlı 3 günlük ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Ateşkes sabah saat 08.00’den itibaren geçerli olacak.

Gazze’de yeni bir ateşkes için anlaşmaya varıldı. İsrail ile Hamas arasında 72 saatlik ateşkes ilan edildi.

İnsani yardım amaçlı ateşkes, sabah 08.00 itibarıyla geçerli olacak ve belirlenen süre içerisinde taraflar, koşulsuz bir şekilde askeri hareketliliği durduracak.

Ayrıca, İsrail ve Filistin heyetleri kalıcı ateşkes için Mısır’ın başkenti Kahire’de buluşacak.

Ateşkes haberi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ortak yazılı açıklamasıyla duyuruldu.

Taraflara itidal çağrısı yapılan açıklamada, ateşkesin çatışmalarda mağdur olan masum sivillere ulaşmada önemli olduğu vurgulandı.

Ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Bu süreçte Gazze’de yaşayan siviller, acil olan ihtiyaçlarının karşılayacak, cenazelerin defnedilmesi, yaralıların tedavi edilmesi ve gıda stoklamak gibi hayati ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Ayrıca su ve elektrik temin eden tesislerin tamir edilmesi de bu süreçte devam edecek. İsrail ve Filistin tarafından heyetler, kalıcı bir ateşkese ulaşmak amacıyla, Mısır’ın daveti üzerine Mısır hükümetiyle müzakerelere başlamak üzere Kahire’ye gidecekler. Taraflar, bu müzakerelerde her türlü sorunu masaya yatıracak.”

Ortak açıklamada, ateşkes kararına ulaşma sürecine katkısı olan tüm bölgesel ülkelere de teşekkür edilerek, kalıcı barışın sağlanması için Mısır ve tarafların desteklenmesi çağrısı yapıldı.

ABD’DEN TEPKİ
Daha önceden İsrail’e desteğini açıklayan ABD de İsrail’in Filistinlilerin sığındığı BM’ye ait okulu vurmasını “tamamen kabul edilemez” olarak niteledi.

ABD Savunma Bakanlığı İsrail’den, Gazze’de sivil kayıpların önüne geçilmesi için daha fazla çaba sarf etmesini istedi.

‘TÜMÜNÜ YOK EDECEĞİZ’
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, “Ateşkes olsun ya da olmasın Gazze’deki tünellerin tümünü yokedeceğiz” dedi.HABERE GİT

HİZBULLAH’A SAVAŞ ÇAĞRISI 
Bu arada Hamas Lübnan’daki Hizbullah örgütünü de İsrail karşı savaşmaya çağırdı. Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı Musa Ebu Marzuk, “Umarız İsrail’e karşı Lübnan’da yeni bir cephe açılır ve ortak mücadele başlar” dedi.

İsrail’in 25. gününe giren saldırılarında ise bilanço giderek ağırlaşıyor. Son verilere göre, ölü sayısı bin 400’ü geçti. Yaralı sayısı ise 7 bin 600’ü aşmış durumda.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
616 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.