logo

‘Füze gücümüz müzakere konusu değil’

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin füze gücünün müzakere konusu olamayacağını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’a resmi ziyarette bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Yukiya Amano’yu kabul etti.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından İran Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, İran Cumhurbaşkanı Ruhani, görüşmede Amano’dan UAEA’nın İran’ın nükleer faaliyetleri konusunda daha etkili bir rol oynamasını istedi.

Ruhani, “UAEA’nın geçtiğimiz 12 yıl boyunca İran’ın barışçıl faaliyette bulunan nükleer tesislerini düzenli olarak denetlediğini ve defalarca İran’ın nükleer programının barışçıl yollardan sapmadığını raporladığını” hatırlattı.

“Barışçıl hedefler doğrultusunda uranyum zenginleştirme başta olmak üzere sahip olduğumuz yasal haklar dışında bir şey talep etmiyoruz” ifadesini kullanan Ruhani, Tahran’ın 5+1 ülkeleri ve UAEA ile yürütülen müzakerelerde ciddi olduğunu yineledi.

Ülkesinin füze gücünün ise, hiçbir şekilde ve hiçbir aşamada müzakere konusu olmayacağını ifade eden Ruhani, İran ile 5+1 ülkeleri arasında Cenevre ortak yol haritası kapsamında nihai bir anlaşma sağlanması halinde, Tahran’ın ihtiyacı oranında ülke içinde uranyum zenginleştirmeye devam edeceğini, karşı tarafın da istisnasız tüm yaptırımları kaldırmakla yükümlü olacağını savundu.

UAEA Direktörü Amano da, İran ile 5+1 ülkeleri arasında devem eden nükleer müzakerelerin yakın işbirliğiyle makul bir süre içerisinde çözüme ulaşmasını ümit ettiğini belirtti.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
614 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.