logo

”Evim basıldı”

Figen YüksekdağHalkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Örgütünü ziyareti esnasında gazetecilere açıklama yaptı. Yüksekdağ, bu sabaha karşı İstanbul’da yapılan operasyonla aralarında ESP yöneticilerinin de olduğu bir grubun gözaltına alındığını hatırlattı.

Operasyon kapsamında zaman zaman evinde misafir olarak kalan ESP Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyalist Kadın Meclisleri Sözcüsü Fadime Çelebi’nin de resmi ikametgâh adresinde arandığını söyleyen Yüksekdağ, bu esnada kendisinin Cizre’de bulunduğunu belirtti. Evde sadece eşi Sedat Şenoğlu’nun bulunduğunu ifade etti:

Bugün basılan evlerden birisi benim evimdi. İstanbul’daki ikametgâh adresimdi. Sosyalist Kadın Meclisleri Sözcüsü Fadime Çelebi aynı zamanda ev arkadaşım, misafirim, aynı evde kalıyoruz. Onu gözaltına almak için benim resmi ikametgâh adresimi bastılar. Hukuksuz, gayri resmi bir biçimde arama yaptılar.

Baskından bu sabah İstanbul’a geldiğimde haberdar oldum. Hiçbir dayanağı, hukuki meşruiyeti yok. Tam anlamıyla bizlerin üzerinde basın oluşturmak bir tehdit, bir saldırı atmosferi oluşturmak için düzenlenmiş bir operasyon.

ESP’ye yapılan operasyon zaten HDP’ye karşı yapılan operasyondur. Sadece bununla sınırlı tutmuyorlar kendilerini, aynı zamanda HDP Eş Genel Başkanı’nın evini basıp hukuksuz bir şekilde arama yapma haydutluğunu sergileyerek aynı zamanda başka bir saldırıya da imza atıyorlar.

Bu tam bir haydutluktur. Güvenlik adı altında yapılan her şey tam bir eşkıyalığa, haydutluğa dönüşmüştür. Tam bir haydut anlayışıyla bizim üzerimizde tehdit ve baskı oluşturmak için ellerinden gelen her yöntemle Türkiye’de bir kaos rejiminin, Türkiye’yi çok daha kötü bir sürece götürecek operasyonlar sürecinin yürütücülüğünü ve uygulayıcılığını yapıyorlar.”

Baskın Meclis Genel Kurulu’nda

Figen Yüksekdağ’ın evine baskın yapıldığı iddiası, TBMM Genel Kurulu’nun gündemine geldi. Söz alan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “6 milyon oy almış bir siyasi partinin eş genel başkanının evine yapılan baskın, açık hukuksuzluğun ötesinde alçak bir haydutluktur. 6 milyonunun tamamının evine yapılan baskın demektir” dedi.

‘TBMM’nin ivedilikle bilgilendirilmesi gerekir’

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da konuyla ilgili söz aldı:

“Devletin terörle mücadele adı altında herkesi potansiyel terörist algısı içinde değerlendirmesi kabul edilemez. İddia vahimdir. Bir siyasi partinin genel başkanının evine bu baskının belki bir güvenlik kuvvetleri içerisindeki işgüzarlıktan kaynaklanmış olması da söz konusu. Ama bu şekilde değil de planlı ve sistematik bir süreç işletiliyorsa, ülkenin barış ortamı için bu, devlet eliyle barış ortamına vurulmuş bir darbe olarak da değerlendirilebilir.”

Konunun hassas olduğunu vurgulayan Altay, “TBMM’nin ivedilikle bilgilendirilmesi gerekir. Bunu da hükümetin yapması gerekir. Ben de hükümetin vakit kaybetmeden Genel Kurulu bilgilendirmesini talep ediyorum.” dedi.

Birleşimi yöneten Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ise “Ben de konuyu araştıracağım. TBMM Başkanı ile de görüşeceğim” ifadesini kullandı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » »
Share
495 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.