logo

Erdoğan’dan ‘bedelli’ sorusuna açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bedelli askerlik konusunda kendisine yöneltilen soruya “Zaman zaman bazıları bu işi kaşıyorlar. TSK’nın kanaatini gözardı etmek mümkün değil” diye yanıt verdi.

Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Gelen soru üzerine bedelli askerlik konusuna değinen Erdoğan, konunun artı ve eksi yönleriyle değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakanlığı döneminde konuyla ilgili düşüncelerini söylediğini ifade eden Erdoğan, “Nedense birileri zaman zaman çıkıp bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil. Burada TSK’nin kanaatini bir kenara koymak da mümkün değil. Bu kanaat, TSK’nın da ihtiyacını göz ardı ederek değil, onu değerlendirmeye alarak böyle bir karar verilir. Ondan sonra da hükümet kararını uygulamaya koyar. Bu konuda sırtımızda ağır bir küfe var.” diye konuştu.

‘SÖZDE DEĞİL ÖZDE OLMALI’
Erdoğan’ın çözüm sürecine yönelik de açıklamaları oldu. Konuyla ilgili atılan adımları takip ettiğini söyleyen Erdoğan, “Bu tür şeylerin sözünü yapmak güzel ama asıl olan uygulamadır” dedi.

Cumhurbaşkanı şunları söyledi:

“Bu 6-7 Ekim olaylarından sonra mevcut gelişmeler sözde değil özde olmalı. Silahsızlanma konusunda atılacak adımlar ülkemizin huzuru için önemli bir adım olacaktır. Bunu beklemek halkımızın hakkı olduğu kadar bizim de idealimizdir. Bu konuda atılacak adımları takip ediyoruz. Hükümetimizin girişimlerini de izliyoruz.”

‘YAPILMASI GEREKENLER YAPILMADI’
Ortadoğu’daki gelişmelere de değinen Erdoğan, Suriye ve Irak konusunda Türkiye’nin istediği adımların henüz atılmadığını söyledi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Eğit-donatla ilgili olarak taraflar kararlı bir adım atmadı. Bazı lokal çalışmalar oluyor onları biz de yapıyoruz. Yapılması gereken henüz yapılmış değil. Sadece eğit-donat konuşursak kendimizi aldatmış oluruz. Irak ve Suriye farklı bir şekilde değerlendirilmeli.

Suriye’de uçuş yasağı ve güvenli bölgeye varıncaya kadar güçlü adımlar atılmalı. Koalisyon güçleri bizim tavsiye etttiğimiz adımları atmış değil. Bu süreç gerçekleşmeden Türkiye’nin bu tutumu devam edecektir.

Irak’ın yüzde 40’ı işgal altında. Irak’ta da bu başlıklar uygulamaya girmedikçe sağlıklı netice almak mümkün olmayacak. Uçuşa yasak bölge, güvenli bölge ve eğit donat uygulamaları yapılmalı. Merkezi hükümet yeni yeni bazı adımları atıyor.”

‘PENSİLVANYA BAĞLANTILI’
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakanlığı döneminde Erdoğan’ın çalışma ofisine “böcek” tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 13 şüpheli hakkında “siyasi casusluk” suçundan iddianame hazırlamıştı.

Basın toplantısında Erdoğan’a bu gelişme de soruldu.

“Paralel devlet yapılanması olarak ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu yapının nerelere sızdığını, nerelerde ne tür faaliyetler gösterdiğini ki bunun Pensilvanya ayağının olmaması diye bir şey söz konusu değildir, kesinlikle Pensilvanya ile bağlantısı vardır” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bundan dolayı da bizler en son MGK basın bildirisinde bunu açıkladık. Şu anda Hükümetimiz de bu tavsiye kararı üzerinde çalışmasını yürütüyor. Onlarda kısa bir süre içerisinde nihai kararını açıklayacaklardır.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.