logo

Erdoğan: Rakka’da müşterek adımı atarsak…

Bahreyn’de konuşan Cumhurbaşkanı Eroğan, Fırat Kalkanı Harekâtı’nın hedefinin ‘terörden arındırılmış güvenli bölge’ olduğunu söyledi. Erdoğan “Doğuya yönelerek Münbiç ve Rakka’da eğer koalisyon güçleri ile müşterek adımı atarsak, terörden arındırılmış bu güvenli bölgeye, özellikle ağırlıklı olarak Arap kardeşlerimiz, Türkmenler yerleşme imkanını bulacaktır” dedi.

erdoğanBahreyn’i ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahreyn Başbakanı Halife bin Salman Al Halife ve Bahreyn Veliaht Prensi Salman bin Hamad Al Halife’yi kabul etti. Basına kapalı gerçekleyen kabul, yaklaşık bir saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabulünün ardından Bahreyn Başbakanı Halife bin Salman Al Halife ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Harekâtı’na değinen Erdoğan, “Bizim attığımız adım bir hedefe kilitlenmiştir. Ondan sonra doğuya yönelerek Münbiç ve Rakka’da eğer koalisyon güçleri ile müşterek adımı atarsak, bu müşterek adımla birlikte de oradaki belirli bir hedef- ki o da terörden arındırılmış bir güvenli bölge hedefidir- terörden arındırılmış bu güvenli bölgeye, özellikle ağırlıklı olarak Arap kardeşlerimiz, Türkmenler yerleşme imkanını bulacaktır” dedi.

Erdoğan, “Birkaç ay önce teröristlerin cirit attığı 2 bin kilometrekarelik alanı, şu anda güven ve umut alanı olarak halletmiş durumdayız ama yeterli değil. Hedefimiz, burada en az 4-5 bin kilometrekarelik bir alanı, terörden arındırılmış, güvenli bölge haline getirmektir. Burada, ciddi sıkıntı var. Bu çalışma, şu anda devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

“DEAŞ, bir terör örgütüdür, çünkü bizim dinimiz bir barış dinidir”

Erdoğan’ın sözlerinden öne çıkan diğer başlıklar şu şekilde:

“DEAŞ, bir terör örgütüdür, çünkü bizim dinimiz bir barış dinidir. Ne yazık ki DEAŞ, sürekli olarak terör estirmiştir, savunmasız insanları acımasız bir şekilde öldürmüştür. Bu insanlar, hiçbir zaman Müslüman olamaz. Biz, şu anda DEAŞ tarafından devamlı tehditteyiz. DEAŞ, Müslümanların yüz karasıdır ve tüm dünyada Müslümanlar bunlardan dolayı karalanmaktadır. Biz, bunu hak etmedik.” 

“Kimse terörle İslam’ı yan yana getirmesin”

“Şu anda dünyanın bazı yerlerinde, terörle İslam’ı yan yana getirenler var. Buradan yine sesleniyorum., radikalizmle İslam’ı da kimse yan yana getirmesin. Çünkü, İslam radikalliği kabul etmez.” 

İsrail’in yeni yerleşim yerleri kararı

“Bizim ilk kıblemiz olan Kudüs’te sadece Müslümanların değil, tüm uluslararası camianın huzurunu bozacak, vicdanını yaralayacak, teamülleri değiştirecek uygulamalara karşı herkesin duyarlı olması şarttır. Bu tür adımların gerilimi tırmandırmaktan başka bir faydası da olmayacaktır. BM Güvenlik Konseyi’nin 2 bin 334 sayılı kararına rağmen İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yeni yerleşim yerleri inşa etme kararı ise tam bir provokasyondur. Uluslararası hukuk ve insan hakları hiçe sayılarak Filistin’e uygulanan ablukayla, yasa dışı yerleşimlerin sona erdirilmesi, Ortadoğu’da kalıcı barışın ve istikrarın ön şartıdır.” 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.