logo

Erdoğan: Monşer ithal ettiler

Başbakan Erdoğan, Köşk yarışındaki mitinglerini Mersin’de sürdürdü. Erdoğan’ın hedefinde muhalefet partileri ve Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu vardı.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçimi dolayısıyla Mersin’de halka hitap etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretlerle işi idare etmeye çalıştığını, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de hiç ortalıkta görünmediğini söyleyen Erdoğan, iki liderin kendilerine dayatılan bir adayı ortak aday diye sahaya sürdüklerini söyledi.

Bu iki partinin tabanlarından itiraz geldiğini belirten ve Kılıçdaroğlu’nun ‘tıpış tıpış sandığa gidip oy vereceksiniz’ sözlerini hatırlatan Erdoğan, “CHP’nin kendi içinden çıkaracağı bir adayı yok muydu?” diye sordu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“CHP genel müdürü aylarca Bahçeli ile beraber Cumhurbaşkanı adayı sıfatını saydılar. ‘Dürüst olacak’ dediler, ‘yalan söylemeyecek’ dediler, ‘sicili temiz olacak’ dediler, ‘hırsızlık yapmamış olacak’ dediler. Kardeşlerim, belli ki bu sıfata haiz bir adayı kendi içlerinden bulamadılar, kendisi de dahil, Bahçeli de Kılıçdaroğlu da. Madem bu sıfatlara haizsiniz, siz niye aday olmadınız? Neden? Gittiler bir monşer ithal ettiler.

Buradan, Mersin’den MHP’ye gönül vermiş kardeşlerime soruyorum. Ey MHP’li kardeşim, ne diyor bu adayınız, ‘ben hiçbir partinin mensubu değilim.’ Buna inanıyor musunuz Dünyada böyle bir siyasi arena içinde, ‘ben herhangi bir partinin mensubu değilim’ demek bir defa siyasete saygısızlıktır. Siyaset nedir İnsan yönetme sanatıdır. Sen Çankaya’ya çıkacaksın, cumhurbaşkanı olabilirsen olacaksın ama ne diyorsun ‘benim hiçbir partiyle ilgim yok . Siyasetten uzağım.’ Bu, bu demektir ve bunu kendisini destekleyen 9-10 parti varya onlar da kabul ediyor.”

“YALANIN BİNİ BİR PARA”
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu da eleştiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“CHP ve MHP’nin bu monşer adayı kısa süre içinde partilerine uyum sağladı. Daha sahalara çıkalı bir ay olmadı, maşallah yalanın bini bir para, iftarının bini bir para. Bir ay içinde defalarca yalan söyledi, yalan söylemeye de devam ediyor. Ben bu monşerin yalanlarının, iftiralarının peşine düşecek değilim. Kendisini zaten muhatap da almıyorum. Ama çıkıyor Türkiye’de Gazze’de hiçbir şey yapmıyor diyor. Çıkıyor, Gazze’yi bırak Türkmenlere bak diyor. Bir yandan İsrail zulmüne çanak tutuyor, bir yandan da tam partisi CHP, MHP gibi ırkçılık yapıyor.”

MİTİNGDEN 
— Karşısında eski Türkiye koalisyonu bulunduğunu ifade eden Erdoğan, “Eski Türkiye’nin ne kadar aktörü varsa, ne kadar karanlık, marjinal taraftarı varsa şu anda bizim karşımızda. Yani yeni Türkiye’nin karşısına dizildiler” dedi.

— Milletin eski Türkiye koalisyonuna geçit vermeyeceğini belirten Erdoğan, Mersin’in de bu “şer ittifakına” geçit vermeyeceğini söyledi.

— Mersin’de CHP, MHP, HDP, BBP, Saadet Partililerden destek beklediğini bildiren Erdoğan, “Bütün Mersin milletin adayına, yeni Türkiye’nin adayına inşallah destek verecek. Eski Türkiye’nin aktörlerine de sandıkta gereken cevabı verecek” diye konuştu.

— Suriye’deki ve Irak’taki mazlumlarla, Filistin ve Gazze ile ilgilendikleri, seslerini yükselttikleri için muhalefet partilerinin rahatsız olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi çıkmışlar, CHP, MHP, onların monşer adayları bizi sadece Arap halklarına destek vermekle itham ediyorlar. Neymiş Türkmenleri unutuyormuşuz. Elinize dilinize dursun be, ırkçılık bu. Mazlumun rengi olur mu? Mağdurun rengi olur mu? Mazlumun dinin, mezhebinin, dilinin, derisinin renginin ne önemi var Bunlar devekuşu gibi başlarını kuma gömmüşler kendileri karanlık içinde kalmışlar, dünyayı da karanlık zannediyorlar.”

— Türkmenleri madden manen desteklediklerini ve desteklemeye devam ettiklerini bildiren Erdoğan, “Aslında MHP’nin içindeki bazı milletvekili arkadaşlar da neler yaptığımızı çok iyi biliyorlar ama dürüst davranmıyorlar, samimi davranmıyorlar, kalkıp bu hükümet oradaki Türkmenlere şu yardımı yapıyor demiyorlar” dedi.

— Irak’taki Türkmenlerin büyük ölçüde ihtiyaçlarını karşılamanın gayreti içinde olduklarını ifade eden Erdoğan, “Şartlar normal değil, anormal şartlara rağmen desteklerimizi sürdürüyoruz” dedi.

— Kılıçdaroğlu’nun “Eskiden Ortadoğu’da sorun olsa Türkiye’nin kapısı çalınırdı” şeklindeki açıklamasını eleştiren Erdoğan, “Cehalet paçalarından akıyor. Kendi ülkesinin hatta kendi partisinin tarihini bile bilmiyor” dedi.

— Başbakan Erdoğan’ın yaklaşık 1 saat süren konuşması, sık sık “Mersin Seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla kesildi.

— İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonucu yaşanan katliamın ardından ilan edilen 3 günlük yas nedeniyle seçim şarkıları çalınmadı. Aşırı sıcak hava nedeniyle zor anlar yaşayan vatandaşlardan bazıları baygınlık geçirirken, miting alanına aralıklarla soğuk su püskürtüldü.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
743 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.