logo

Erdoğan: Biz ne işe yarıyoruz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki İslam zirvesinde konuştu ve ‘Dünya 5’ten büyüktür’ sözünü tekrarlayarak 56 İslam ülkesine seslendi.

ErdoğanCumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen İslam Birliği Teşkilatı Konferansı’nda konuştu.

İslam dünyasının üzerinde ciddi operasyonlar yapıldığını, Müslümanların birbirine kırdırıldığını söyleyen Erdoğan, “Akan kan, dikkat edelim Müslüman kanıdır. Ölenler ve öldürülenler, Müslümanlardır…” dedi.

“Afganistan, Mısır, Libya’da durum aynı. Bütün bu savaşlar karşısında tüm anlaşmazlıkları bir kanarıya koyup başımızı iki elimiz arasına alıp tekrar tekrar düşünmeliyiz” şeklinde konuşan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Acı bir geçektir, bizler Müslümanız ve kıyamete, hesap gününe inanan insanlarız. Bunların hesabı bze muhakkak sorulacaktır. Sünni ya da Şii olmamız ya da başka farklılıkalrımız
bu gerçeği değiştirmiyor. Yaptıklarımızdan olduğu kadar yapabilecekken yapmadıklarımızdan da er ya da geç hesaba çekileceğiz.

Filistin’de masum çocuklar öldürülürken sadece acı çekmek bizi sorumluluktan kurtarır mı? Suriye’de yüzbinlece ölüm ve hicret karşısında; kamplarda açlıktan soğuktan ölen çocuklar karşısında sadece vicdanımızın sızlaması bizleri kurtarır mı?..

Önce kendimizi sorgulamalıyız. ‘Yabancılar geliyor, bombalıyor, öldürüyor…’ Zaten sıkıntı burada. Niçin sorunlarımızı halledemiyoruz da onlara bırakıyoruz. Sorunlarımızı bu Meclis’te halletmeliyiz, onlara bırakmamalıyız. Bizim birbirimizle konuşmak için aracılara ihtiyacımız yok. Biz gönül diliyle zeten konuşuyoruz.

“DÜNYA 5’TEN BÜYÜKTÜR”
Bir kez daha ifade ediyorum, ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ Bu 5 içinde bir tane İslam ülkesi var mı? Tüm dünya bu 5 üyeye teslim mi? Böyle bir adelet olabilir mi? BM Güvenlik Konseyi’nin reforma edilmesi artık şarttır…

İslam İşbirliği Tekilatı’nda 56 ülkeyiz, bizim sözümüz orada geçiyor mu? Hayır. Peki biz ne işe yarıyoruz. Bunu sormayacak, sorgulamayacak mıyız? BM’nin neredeyse 3’te 1’i İslam ülkelerindne oluşuyor. O zaman bu toplantıların bir anlamı kalmaz. İranlıların güzel bir sözü vardır, ‘oturdular, konuştular, dağıldılar’ denir. Şimdi biz de böyle yapacaksan, bir anlamı yok. Ama karar alıp uygulayacaksak, bu işin bir neticesi var. Unutmayın, kimse bize bir hakkı eliyle vermez, biz alacağız…”

Erdoğan, “Terörist saldırıların ardından, İslam coğrafyasını ve Müslümanları öz eleştiriye davet edenler, asıl öz eleştiri
yapmak, kendisini sorguya ve hesaba çekmek durumunda olanların ta kendileridir” dedi.

“KUTSALLARA SALDIRMAK DA TERÖR”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Paris’teki Charlie Hebdo yürüyüşüne katılmasına bir kez daha tepki gösteren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ben herkese Naci el-Ali’yi hatırlatmak isterim. Onun katilini koruyanlar, şimdi çıkmışlar Paris’te katledilenler için yürüyüş yapıyorlar. Yürüyüş yapılsın eyvallah ama adil olalım. Bütün Müslümanlar bu çifte standartı görüyor, görmelidir. Aklı ve vicdanı olan herkes, oynanan oyunu çok net şekilde görüyor…

Paris saldırılarının ardından terörü konuşmak yerine Müslümanları, İslam coğrafyasını konuşmak şiddeti örtmektir, adaletsizliği örtmektir, terörün üzerini örtmektir. Paris saldırılarının ardından başta Avrupa Birliği olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde İslam düşmanlığını ve İslam karşıtlığını körüklemek, insanlığın geleceği adına son derece tehlikeli bir girişimdir.

İnsanları karikatür çizdiler diye katletmek ne kadar terörse, kutsallara saldırmak da o derece terördür…”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.