logo

‘En büyük vasiyetim’

Maltepe’deki miting alanında halka seslenen Erdoğan, İsrail ve Ekmeleddin İhsanoğlu’nu eleştirdi. Başbakan olarak İstanbul’daki son mitingi olabileceğini söyleyen Erdoğan, “İstanbul’a veda etmiyorum. Doğduğum bu şehirde defnedilmek en büyük vasiyetimdir” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maltepe miting alanında halka seslendi.

Konuşmasına İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını da okuyarak başlayan Erdoğan, CHP ve MHP’nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu hedef aldı.

İhsanoğlu’nu bir kez daha İstiklal Marşını bilmemekle suçlayan Erdoğan, “Neymiş 3 dil biliyormuş, Biz tercüman mı yoksa ülkeyi yönetecek adamı mı arıyoruz?” dedi.

Sert bir dille eleştirdiği İsrail için bir kez daha ‘Hitler’ benzetmesi yapan Başbakan, “Almanya’da nasıl ari bir ırk oluşturmaya çalıştıysa İsrail’de aynı hedefin peşinden koşuyor” diye konuştu.

Erdoğan, Başbakan olarak İstanbul’daki son mitingi olabileceğini ancak bunun bir veda anlamına gelmediğini söyleyerek, “Allah takdir ederse doğduğum bu şehirde vefat etmek, hiç olmazsa bu şehre defnedilmek benim en büyük arzum ve en büyük vasiyetimdir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İstanbul bugün seni bir kez daha yürekten ve muhabbetle selamlıyorum. Bütün ilçelerini, semtlerini, caddelerini, sokakalarını, minarelerini ve kubbelerini selamlıyorum. İstanbul’daki sayısız evliyayı, tüm sakinlerini hemşehrilerimi selamlıyorum. Bugün yine çok muhteşemsin İstanbul. 23 Mart’ta Yenikapı’da 1.5 milyonluk mitingle tarih yazmışsın. Bugün Maltepe’de yine tarih yazıyorsun.

Sen umutsun İstanbul, sen Fatih’in şehrisin. Sen Fatih Sultan Mehmet’in torunlarının şehrisin. Sen şehitler diyarısın. Bugün anlamlı bir gün, Allah sizden razı olsun. Şu alandaki çoşkuyu yayılan umudu rabbim daha da çoğaltsın.

Bugün burada, İstanbul’da, Maltepe’deki muhteşem meydanda sadece 10 Ağustos mitingimizi yapmıyoruz. Irak’a biz burada diyoruz. Suriye, Myanmar, Libya, Gazze’deki kardeşlerimize buradayız diye sesleniyoruz. Gazze’nin çocuklarına selam gönderiyoruz. Biz buradayız Gazze, öfkemizle, yanan yüreklerimizle.

HİTLER BENZETMESİ
Şucaiyye’den mehmetçiğimizi 100 yıl önce çektik ama yüreğimizi çekmedik. Öldürerek, zulmederek Filistinlilerin yaşam haklarını ellerinden aldılar. Hitler, Almanya’da nasıl ari bir ırk oluşturmaya çalıştıysa İsrail’de aynı hedefin peşinden koşuyor.

Kadınları öldürüyorlar ki Filistinli doğurmasınlar, bebekleri öldürüyorlar ki büyümesinler, erkekleri öldürüyorlar ki vatanlarını savunmasından. Kundaktaki bebekten dahi korkuyorlar. Öldürdükçe daha da korkacaklar. Kan akıttıkça akıttıkları kanda boğulacaklar. Hiçbir zulüm ebedi değildir.

’81 VİLAYET GAZZE’NİN YANINDA’
Hesap gününün gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Hukukun işleyeceğine yürekten inanıyoruz. Bebek katlillerinin yaptıklarının hesabını hukuk içinde vereceklerini biliyoruz. Filistin yalnız değilsin. Samimi müminlerin hepsi Gazze’nin yanında. İstanul, Diyarbakır, Trabzon, Adana… 81 vilayet, 77 milyon Gazze’nin yanında.

Gazze ve Filistin’in yanında durmaya devam edeceğiz. Son saldırıda 10 gazeteci hayatını kaybetti. Anadolu Ajansımıza saldırılar oldu. Dış dünyada tepki var mı? Neredesiniz, Filistin’de ölen gazetecileri neden görmüyorsunuz.

Kılıçdaroğlu senin gidecek yerin var mı? Bahçeli gidecek yerin var mı? Yanınıza da bir tane monşer aldınız. 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez. Kılıçdaroğlu, İsrail’de basın özgür diyordun, Filistin’de 10 gazeteci öldü, neden susuyorsun?

En zor şartlarla ulaştırdığımız yardımlarla Gazze’deyiz. Yardım kuruluşlarımız, Irak ve Suriye’de. Bahçeli de biliyor ama hakkı konuşmuyor.TİKA koordinasyonunda ciddi miktarda yardım ulaştırdık. AFAD, TİKA, Kızılay, Diyanet, TRT ile Gazze’deyiz. Yaralıların tedavi edildiği Şifa Hastanesi’ni biz yaptırdık, yapmaya da devam ediyoruz.

‘GAZZELİLERE SORSUNLAR’
Gazze için ne yaptınız diye soranlar, bunu Gazzelilere sorsunlar. Cevabını Gazze’den alırlar. Dışarda olduğu kadar içerde de bazıları bize karşı hücuma geçtiler. Pensilvanya ve onun medyası bu işte başı çekiyorlar.

Bu Pensilvanya otoriteden izin almadan iş yapamaz. Mavi Marmara olayında İsrail’den yana olmadılar mı? Pensilvanya’nın oyuncağı CHP, MHP ve monşer adayları Gazze’yi bırak Türkmenlere bak diyor. Türkmenlere yardım götüren TIR’ları kim çevirdi; paralel yargı.

Bunlar olurken CHP’nin Bahçeli’nin sesini duydunuz mu? Bu yardımlar Türkmenlere gidiyordu, niye konuşmadınız? Türkmenler istismar malzemesi yapılmak istemediklerini açıkça ifade ettiler. Onlar konuştukça güvenlikleri tehlike altına giriyor. Ama ne CHP ne MHP’nin böyle hassasiyeti yok.

Bu monşer aday zaten bu işlerden hiç anlamaz. Suudi Arabistan ‘Bunu çekin’ diye bize söyledi, mevcut cumuhurbaşkanımız Abdullah Bey’e söyledi, dışışleri bakanımıza söyledi. ‘Bu adamı alın burdan’ dedi. Biz de dedik ki ‘Yani seçim yapıldı, seçimle geldi seçimle geleni alma imkanımız malum yok. Biz sizi bu noktada gücendirmek istemeyiz ama böyle bir imkan yok.’ Bu bize ne dedi biliyor musunuz ‘Benim arkamda durmuyorsunuz’ dedi. Tamam da sen başarısızsın, beceriksizsin. Seni bundan dolayı istemiyorlar. Diyor ki ‘bana nişan taktılar.’ Sana gidesin diye nişan taktılar.

‘TERCÜMAN MI ARIYORUZ’
Neymiş profesörmüş, neymiş 3 dil biliyormuş. Biz tercüman mı yoksa ülkeyi yönetecek adamı mı arıyoruz? Tercüman arıyorsak çok… 3 dil bilen de var, 5 dil bilen de var. Ben işte tercümanlarla götürüyorum işi hamdolsun. Neymiş babası muhterem bir insanmış, babanın sana faydası yok. Sonuç olarak İstiklal Marşını bile bilmeyen bir monşer. Sadece monşer değil, CHP’nin genel müdürü gibi bu da çarkçı.

‘MONŞERDE SİGORTALAR ATTI’
Çekoslovakya Devlet Başkanı arkadaşım’ diyor. Ekmel, Çekoslovakya diye devlet mi kaldı Artık Çek Cumhuriyeti var. Çekoslovakya diye devlet var mı Çekoslovakya iki ayrı devlet oldu. Çekoslavakya ayrılalı 21 sene oldu. Şimdi bir de Yugoslasya derse, Sovyetler Birliği derse şaşırmayın. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli zaten eğlendiriyordu, şimdi yanlarına bir de kafadar aldılar. Monşerde sigortalar attı. Ama ben üzülüyorum. Üst yönetim ne olursa olsun, bu tabana yapılan haksızlıktır. Ben CHP seçmenine üzülüyorum. O makamda siyaset yapılmaz diyor. Biz oraya sekreter seçmiyoruz.

Monşer adayı dayattılar, 40 günde siyasetçi olunmaz. Türkiye’nin sevincine ortak olamayan teveccüh görmez. İnanıyorum ki Türkiye bu çakma adaya sandıkta gereken cevabı verecektir. İstanbul bir kez daha tamam inşallah, İstanbul tamamsa 81 vilayet de tamamdır. İstanbul kutlu açılışların, fetihlerin ve fatihanın şehridir. İstanbul bizim rehberimiz, ışığımız oldu. İstanbul merkezdir. Siyasete ilk adımı İstanbul’da attım. Hiçbir zaman mevkilerin, makamların peşinden koşmadım. Biz bu makama efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Ben diyenlerden olmadık, biz dedik.

Yol arkadaşlarımızı iyi seçtik. Biz milletin aşk ateşinde yanmak için, kavrulmak için yola çıktık. İstanbul’a hizmetkar olmak şeref. Biz bu şeferi bahtiyarlığı tattık. Siirt’te bir şiir okuduk bizi mahkum ettiler. Sandıkta yenemeyeceklerini anlayıp bizi safdışı bırakmak istediler.

Biz Hakk’a ve halka teslim olmuşuz. Sizin manşetleriniz, bize işlemez. Sizin tehditleriniz, bize işlemez. Sizin kurşunlarınız, sizin suikast planlarınız, sizin işaret ettiğiniz darağacı yolları, bize işlemez. Allah’a hamdolsun işlemedi. ‘Muhtar bile olamaz’ diye manşetler attılar. O manşetler bize tesir etmedi. Nice suikast girişiminde bulundular. O tehditler bizi yolumuzdan çevirmedi.

Ekmel Bey çıkmış diyor, Marmaray’ı Süleyman Bey başlattı, Bülent Bey başlattı diyor. Dersine iyi çalış da gel. Utanmasa Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü de onlar başlattı diyecek.

‘EN BÜYÜK VASİYETİM İSTANBUL’A GÖMÜLMEK’
Başbakan olarak İstanbul’daki son mitingim olabilir. Bugün İstanbul’a veda etmiyorum. Ben bugün sizlere veda etmiyorum. Allah takdir ederse doğduğum bu şehirde vefat etmek, hiç olmazsa bu şehre defnedilmek benim en büyük arzum ve en büyük vasiyetimdir.

Karşınızda cumhurbaşkanı değil, en başta Kasımpaşalı Recep Tayyip Erdoğan var. Beraber yürüdüğümüz tüm arkadaşlarımdan helallik diliyorum. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Bu bir son değil. Bugün İstanbul’da bir sayfayı kapatıyor ve yeni bir sayfayı açıyoruz. Allah’a emanet olasın İstanbul, Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.