logo

Dört eski bakanla ilgili ‘Yüce Divan’ oylaması bugün

Meclis Soruşturma Komisyonu, Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ile Erdoğan Bayraktar’ın, Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesine karar verecek.

dört bakan-bakanlar-yolsuzlukDört eski bakanla ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu çalışmalarında sona gelindi.
Komisyon, bakanların Yüce Divan’a gönderilip gönderilmemesi konusunda nihai kararını bugün verecek.

Saat 15.00’te toplanacak olan komisyonda, Eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Eski Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ile Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’a sevk edilip edilmemelerine ilişkin 11 ayrı oylama yapılacak. Güler için 4, Çağlayan için 3, Bağış ve Bayraktar için 2’şer iddia oylanacak.

9 AK Partili, 4 CHP’li, 1 de MHP’li milletvekilinin görev yaptığı Soruşturma Komisyonu’nda karar salt çoğunlukla alınacak.

Komisyon, bakanların yargılanmasına karar verirse, dört isim Yüce Divan’a sevk edilecek ve rapor genel kurula sunulacak.
‘Yargılanmasınlar’ kararı çıkarsa, muhalefet Genel Kurul’da Yüce Divan’a gitsinler önergesi verebilecek. Bu önerge Genel Kurul’da gizli oylanacak.
Komisyonun raporunu 9 Ocak’a kadar Meclis Başkanlığı’na sunması, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in de bu tarihden sonra Genel Kurul tavkimini işletmesi bekleniyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.