logo

Dolar 2,36’yı gördü

Geçen hafta yükselmeye başlayan dolar, iki haftada yüzde 6’dan fazla değer kazanarak serbest piyasada 2,36’yı gördü.

DolarDolar, geçen hafta başladığı yükselişe bugün de devam etti. Serbest piyasada dolar 2,36’nın üzerine çıktı.

Dolardaki yükseliş iki haftada yüzde 6’yı geçti. Rus Rublesi’ndeki kayıpların gelişen ülke para birimlerine yansıması ile başlayan yükselişe, ABD Merkez Bankası endişeleri ve iç siyasi gündem de eklenince, dolar 2,36’ya yükseldi.

Euro da 2,92’nin üstüne çıktı. Altının gram fiyatı 91 lira’ya çıkarken, borsadaki düşüş yüzde 0,5’le sınırlı kaldı.

Siyasi endişeler ve dolardaki küresel değer kazancı ile dolar/TL Cuma günü 2,30’u geçerek 11 ayın zirvesini test etmişti.

Siyasi gelişmeler, küresel piyasalar ve yükselen kura TCMB’nin nasıl tepki vereceği izlenecek.

Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faiz indirimi isteğini yenilemesi, 17 Aralık’ın yıldönümünün yaklaşması nedeniyle siyasi endişelerin yeniden artabileceğine yönelik endişelerle gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmıştı.

Dolar/TL Ocak sonunda yine siyasi endişeler ve TCMB’nin faiz bileşiminin yetersiz kaldığı gerekçesiyle 2,39’u test ederek tarihi zirvesini görmüş ardından TCMB olağan üstü toplanarak 500 baz puana ulaşan faiz artışına gitmişti.

Bankacılar bu hafta dış piyasalarda en önemli gelişmenin ABD Merkez Bankası’nın faiz kararının olacağını belirtirken iç piyasada ise TCMB’nin yükselen kura nasıl tepki vereceğinin ve siyasi gelişmelerin yakından izleneceğini söylediler.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.