logo

‘Devlet tarihi rol oynadı’

HDP heyetinin İmralı ziyareti sonrası yapılan açıklamada, Öcalan’ın Meclis’e sunulan yeni çözüm paketiyle ilgili, “Devlet tarihi rol oynamıştır” dediği bildirildi.

HDP heyeti İmralı adasına giderek Abdullah Öcalan ile görüştü.

Yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrası HDP’den yazılı açıklama yapıldı.

Öcalan’ın sağlığının ve moralinin iyi olduğu ve “tarihi önemdeki süreçte, bundan sonraki çalışmaların yasal bir düzenleme üzerinden yürümesini oldukça anlamlı bulduğu” ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelerine yer verildi:

“Yapılan düzenleme, devletin ilk defa çatışmalı olduğu toplumsal kesimlerle, sorunları çatışarak, savaşarak değil, müzakere ederek çözmesinin önünü açan bir yasadır. Bu anlamda tarihi bir rol oynamıştır.

Toplumsal uzlaşmanın önünü açacak bu yasanın yasalaşma aşamasında tüm toplumsal kesimlerin katkı ve destek sunması hükümetin de bu katkı ve destekleri dikkate almasının önemini vurgulamak istiyorum. Bu yasanın çıkmasıyla beraber, demokrasimizi geliştirecek ve kalıcı barışı sağlayacak yasal ve toplumsal çalışmaların bir arada ele alınması nihai olarak da demokratik anayasal çözümün başarılması Türkiye’nin özgür yaşam ve demokratik geleceği açısından son derece önemlidir” dediği bildirildi.

Öcalan’ın, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmaları yakından takip ettiği de kaydedilen açıklamada, “cumhurbaşkanlığı seçiminine yönelik yapılacak çalışmalarda en geniş toplumsal temsiliyeti açığa çıkaracak adayın tespitini önemsediği, bu konuda kamuoyunda çok yanlış bir şekilde ele alındığı gibi, kendisinin isim tespiti konusunda yetkili komisyon ve organlara dayatma içerisinde olmasının mümkün olmadığını” belirttiği de ifade edildi.

Etiketler: » » » »
Share
636 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.