logo

Davutoğlu Suriye’ye asker göndermenin şartını açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’nin Esad yönetiminin devrilmesini de hedeflemesi durumunda Suriye’ye karadan asker gönderebileceklerini söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin hangi şartlarda Suriye’ye karadan asker göndereceğini açıkladı.

Amerikan medyasına konuşan Davutoğlu, bunun için, Amerikan yönetiminin Esad rejimini devirmeyi hedeflemesi gerektiğine işaret etti.

Amerikalı ünlü televizyoncu Christiane Amanpour’a röportaj veren Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyona ancak Suriye’de uçuşa yasak bölge ve güvenli bölgeler oluşturulması halinde katılabileceğini belirtti.

Davutoğlu, ABD’nin Esad yönetiminin devrilmesini de hedeflemesi durumunda Suriye’ye karadan asker gönderebileceklerini söyledi.

BİDEN SORUSUNA YANIT
Kobani’ye insani yollarla yardım edeceklerini ancak Esad rejiminin durdurulmaması halinde IŞİD tehdidinin daha da büyüyeceğini söyleyen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki tartışmaya da değindi.

Davutoğlu, “Amerika Birleşik Devletleri’nden iki beklentimiz var; adil olması ve empati kurması. Amerika’nın da Meksika’yla uzun bir sınırı var. Bu sınırları tamamen kontrol altında tutmak kolay mı?” ifadelerini kullandı.

IRAK BAŞBAKANI İLE GÖRÜŞTÜ
Davutoğlu akşam saatlerinde de  Irak Başbakanı Haydar El İbadi ile telefonda son gelişmeleri görüştü.

Görüşmede, ülkeler arasında farklı seviyelerde ziyaretlerin sıklaştırılması konusunda mutabakata varıldı. Başbakanlık kaynakları, ziyaretlerin seviyesi ve zamanlamasının ilerleyen günlerde belirleneceğini bildirdi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
537 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.