logo

”Darbenin siyaset ayağı da var”

Numan KurtulmuşBaşbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, değerlendirmelerde bulundu.

Darbenin siyasi ayağının da olduğunu belirten Kurtulmuş, “Siyaset ayağı da vardır, olmaması mümkün mü? Olmaması mümkün mü? Türkiye’de hangi darbede siyaset ayağı yoktu?” dedi.

Kurtulmuş, “Dolayısıyla bu kadar kendilerince hazırlanılmış, Cumhurbaşkanımızı öldürmek üzerine, öyle başlayacağı varsayılan bir darbenin mutlaka başka ayakları da vardır. Bunların hepsinin ortaya çıkartılması lazım” diye konuştu.

NECDET ÖZEL’DEN TELEFON DİPLOMASİSİ

15 Temmuz gecesi yaşadıklarını da anlatan Kurtulmuş, “Ben hemen bakan arkadaşlarımızı, başta Milli Savunma Bakanımızı ve İçişleri Bakanımızı aradım. Sayın Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza, telefonlarına ulaştım. Başbakanımızın Özel Kalem Müdürü çıktı, Cumhurbaşkanımızda Sayın Berat Bey çıktı. Onunla konuştuk” ifadelerini kullandı.

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’i de aradığını söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Sağolsun Necdet Özel Paşa da zaten meseleyi son derece ciddi bulduğunu, birçok kuvvet komutanına ulaşamadığını söyledi. ‘Sizin zaten önceki birçok arkadaşınızdır, şu anda illa en üstte olmayabilirler ama kime ulaşabilirseniz ulaşmaya çalışın’ dedik. Sağ olsun Necdet Paşa da o akşam sıkı bir telefon diplomasisi yürüttü. Hemen arkasından Çankaya’ya geldik.”

Etiketler: » » » »
Share
384 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.