logo

Darbeci Sisi’den üçüncü devrim uyarısı!

“Eğer halk ülkedeki sorunlarla ilgili bilgilendirilmez ise üçüncü bir devrimin yaşanması hiç de uzak değil.”

sisiEski savunma bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Abdulfettah es-Sisi, Mısır’da bir özel televizyon kanalındaki programda konuştu.

Sisi’ye, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) yönelik tutumuyla alakalı, “Sen, Mısır’ı ve İslam’ı İhvan’dan kurtarmaya mı çalışıyorsun?” sorusu yöneltildi.

“Tabi ki” cevabını veren Sisi, 80 yıllık geçmişi olan İhvan’ın Mısır devletini yönetmekte başarısız kaldığını ileri sürdü.

“Onlara, siz siyasi anlaşmazlığı dini anlaşmazlığa dönüştürüyorsunuz, bu da kabul edilemez dedim” diye konuşan Sisi, Mısırlıların İhvan’ı, devletin yönetim şeklini değiştirmeleri ve yargı kurumlarını kuşatmaları için değil anayasayı ve yasaları çıkarmaları için seçtiğini söyledi.

“MISIRLILARIN DİNİ EKSİK DEĞİLDİ”
Sisi, “Mısırlıların dini eksik değildi. Bu tecrübenin tekrarlanmasına izin verilemez. Az kalsın Mısır’ı felakete sürükleyecekti” diye konuştu.

Ordunun 30 Haziran’da başlayan ve Mursi’nin erken cumhurbaşkanlığı seçimi kararı almasını isteyen gösterileri desteklemesine de değinen Sisi, ordunun, ülkenin gerçek bir tehlikeye maruz kaldığını görerek tamamen kendi iradesiyle karar verdiğini dile getirdi.

ÜÇÜNCÜ DEVRİM UYARISI
Sisi, şöyle konuştu:

“Ülke elden gidecekti ve bu mutlaka önlenmeliydi. O günlerde sorun çok büyük, taleplerin çıtası çok yüksek ve imkanlar çok kısıtlıydı. Eğer halk ülkedeki sorunlarla ilgili bilgilendirilmez ise üçüncü bir devrimin yaşanması hiç de uzak değil. Bu nedenle açık konuşuyorum, bu sorunları ben tek başıma çözemem ama hep birlikte çözebiliriz”

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN SÜRE VERDİ
Halkın sorunlarının çözüldüğünü hissetmesi için ne kadar zamana ihtiyaç olduğu konusuna da değinen Sisi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğer işler bizim programladığımız gibi yürürse Mısırlılar 2 yıl içinde sorunlarının çözülmeye başladığını hissedecek. Özellikle Mısır’ın sorunlarının çok büyük olması nedeniyle herkesi, konuyu büyütmeden ve küçümsemeden ülkenin sorunlarını çözmek için sıraya durmaya davet ediyorum.”

Etiketler: » » » » »
Share
675 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.