logo

Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis’te

erdoğanCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sırasında bombaların hedefi olan TBMM’de Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Resmi ziyaretlerde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nın karşıladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı özel ziyaret olması sebebiyle  polislerden oluşan Meclis Tören Mangası karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bombaların Meclis’e verdiği hasarı inceledikten sonra tören salonunda konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu buluşmamızın bu bir araya gelişimizin tamamıyla demokratik hukuk devletini yıkmaya yönelik bir silahlı teşebbüsün ardından olmasını istemezdim. Ne yazık ki bu böyle bir teşebbüsün ardından oldu.” diye konuştu.

Meclis Başkanı Kahraman ile ikili değerlendirme yaptıklarını belirten Erdoğan, “Parlamento binamızı gezerken Meclisimizin düştüğü bu hali görünce gerçekten büyük bir hüsran yaşadım diyebilirim. Bu teşebbüste bulunanların bu milletin evladı olması mümkün değil. Bunlar sadece askeri kılık kıyafet içerisinde buna bürünmüş çok açık net teröristlerdir.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde bölücü terör örgütünü biliyorduk, DAİŞ’i biliyorduk, PYD’yi biliyorduk, YPG’yi biliyorduk, bunları biliyorduk fakat tanımı farklıydı. Ne diyorlardı? ‘İşte bunlar aynı zamanda dini bir grup, işte eğitimle uğraşırlar, bunların silahla işi yok.’ Bunların silahla olan işi diğerlerinden çok daha farklı bir şekilde, bunlar bu milletin vermiş olduğu vergilerle, bu milletin parasıyla elde ettikleri silahı tüm uçaklarıyla, helikopterleriyle, tanklarıyla, toplarıyla, ağır silahlarıyla millete karşı kullanacak kadar alçak, hain, namussuzdurlar.” diye konuştu.

“İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR MEYDANLARI BOŞ BIRAKMAYIN”

“Bunların Pensilvanya’daki temsilcisi, başlarındaki yöneticisi şimdi oradan sürekli meydan okuyor kendine göre.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tabii bir taraftan da Türkiye’den kaçıp oradaki çiftliklerinde buluştukları kişilerle, aynı şekilde Avrupa’daki, çeşitli ülkelerdeki yine sığıntılarla beraber burayı izlemeye kalktılar. Hamdolsun Rabbimin lütfu, bekledikleri neticeyi alamadılar. Çünkü bunlar dini bildiklerini zannediyorlardı ama bir şeyin farkında değildiler. O da ‘Vemekeru vemekerallah vallahü hayrul makirin.’ En büyük hesap sahibinin, hesap edicinin Allah olduğunu bunlar hesap dışı tutmuşlardı. Şimdi işte o hesap tecelli etti. Kendilerine göre koordinatlar istediler, tutmadı. Tamam geldiniz, Meclis’i vurdunuz, burası milletin Meclis’i. Siz milletin temsilcilerini vurmaya kalktınız, milleti vurmaya kalktınız. İşte onun için bu kardeşiniz elindeki telefonlarla, cep telefonlarıyla televizyonlara bağlandığı zaman meydanlara milletimi davet ettiğim andan itibaren milletim eğer Türkiye’nin 81 vilayetinde meydanlara yürüdüyse, meydanları doldurduysa işte bunların bu hesabının dışındaki adımdı ve buraya yapılan o saldırıydı. Bakın her akşam doluyor ve ben milletime şu çağrıda bulunuyorum, ikinci bir talimata kadar sakın bu meydanları boş bırakmayın. Nihai kararı milletimizle birlikte vereceğiz ama biraz sabır.”

TBMM’yi gezerken gördüğü halin şu anda aslında dünyaya bir örnek olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer batı gerçekten demokrasiye inandığını savunuyorsa, bize sağdan soldan ikircikli tavırlarla böyle parantez içi kınamalar yapmasın. Şu anda Dışişleri vasıtasıyla oluşan tablonun videolarını ve fotoğraflarını onlara göndereceğiz. Temenni ederim ki bunları gördükten sonra halkın oylarıyla iktidar olmuş bir hükümete, halkın oylarıyla seçilmiş cumhurbaşkanına kolay kolay çıkıp da diktatörler demezler.”

Erdoğan, Türk milletini çok iyi tanıdığını, yaşanan olayda Türk milletinin dünyaya bir örnek çizdiğini vurguladı.

“NE KADAR ETABINIZ VARSA HEPSİYLE BERABER GELİN”

Milletin tankların karşısında dimdik durarak, çocuğuyla, kadınıyla, erkeğiyle şehadete yürüdüğünü anlatan Erdoğan, “Esenler’deki hanımefendinin dün beyiyle, evladıyla görüştüm. Söyledikleri tek şey vardı, ‘Yolumuz, yolunuzdur. Biz annemizi kaybettik ama yine bu yolda mücadeleye devam edeceğiz.’ Şimdi mesele bu, duruş bu ve biz bunu kaybetmemek durumundayız. Birçok virüsler dolaşıyor, bakıyorsunuz işte ‘ikinci etabı, üçüncü etabı gelecek.’ Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin.” dedi.

Erdoğan, darbe girişiminin ardından gerekli dersi milletin verdiğini, o günden bugüne meydanların geometrik arttığını, bunun daha da kararlı bir şekilde devam edeceğini dile getirdi.

erdoğan-meclisBu hesabı iyi yapmayanların bundan sonra iyi düşünmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, “Ben bu vesileyle Silahlı Kuvvetlerin bu adilere, bu alçaklara, bu yamyamlara aldanmayan personeline, aynı şekilde polis teşkilatının bunlara aldanmayan personeline ve istihbarat teşkilatımız ile aynı şekilde ve tüm bakanlıklarımızın bunlara aldanmayan personeline teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“GECİKMİŞ ADALET ADALET DEĞİLDİR”

“Allah’ın izniyle çoğu gitti azı kaldı. Şu anda çok önemli bir kapı açıldı. Yargının bu süreçte bu kadar yoğun çalışması ve demokratik hukuk devleti içinde Anayasa’nın, yasaların kuralları neyse bunları süratli bir şekilde işleterek karara varması bizim mutluluğumuzdur.” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Bazıları diyor ki ‘Bu kadar çok kişiyi içeri almak doğru mu?’ Şimdi adalet çalışıyor. Gecikmiş adalet adalet değildir. Şimdi bunun hükmü yerine geliyor. Hep biz bunu bekledik. İşte şimdi bu güzel bir örnek oldu. Aynı şekilde tüm güvenlik güçlerimiz ciddi manada müteyakkız vaziyette tedbirlerini almış, milletin güvenliğini, ülkemizde bu noktada normalleşme sürecini en ideal şekilde sağlamanın gayreti içindeler.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Olağanüstü Hal Yasası’nın Parlamento’dan geçtiğini belirterek, yasaya destek veren tüm milletvekillerine ve siyasi partilere teşekkür etti.

Bunu önemsediğini dile getiren Erdoğan, “Tabi bunun içinde kanun hükmünde kararnamelerle bir 3 aylık süreç var. Bu süreç çok çok önemli. Fakat bunu birileri farklı yere çekmenin gayreti içerisindeler.” ifadesini kullandı.

erdoğan-meclisRecep Tayyip Erdoğan, hükümet yetkilileriyle yaptıkları görüşmelerde, özellikle bir konunun çok önemli olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

“Olağanüstü Hal Yasası çıktı. Çıktı da dikkat edin, millet evine mi koştu, marketleri boşaltıp, ne var ne yok alıp evine mi gitti, yoksa tam aksi millet evlerinden çıkıp meydanlara mı koştu? Burası önemli. Eskiden Olağanüstü Hal Yasası ilan edildiği zaman vatandaş marketleri, bakkalları filan boşaltır, evine depolama, stok yapardı. Ama şimdi tam tersi oldu. Neden? Çünkü bu Olağanüstü Hal Yasası alışılmışın dışında. Tam aksine, demokratikleşme sürecimizin hızlandırılmasını teminat altına alma adımıdır bu ve süratle yasaların çıkarılması ve bu yasalarla birlikte de inşallah Parlamentomuzun şu süreci iyi işletmesi ve bir an önce Fetullahçı Terör Örgütü ve diğer terör örgütlerinden bu kurumlarımızı, devletimizin kurumlarını temizleme operasyonunun hızlandırılması olayıdır.”

“EKONOMİ ÇÖKMEZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, istismarı yapılan bir konunun daha bulunduğunu vurgulayarak, “Nedir o? ‘Ekonomi çöker’. Ekonomi çökmez. Şu anda idarede hükümetimiz var. Silahlı Kuvvetler filan hepsi kendi görevleri neyse o görevinin başında. Aynı şekilde, polisimiz görevinin başında. Anormal olan ne? Hükümet aynı görevini yapacak, tam aksine bir de valiliklerin görevleri artacağı gibi, valilerin bu noktadaki gücü de daha da artacaktır. Tasarruf alanları, valilerimizin daha da artacak ve böylece illerimizde de inşallah ekonomik çalışmalardaki müteşebbisimizin çalışmalarındaki süreç daha da hızlandırılacaktır.” diye konuştu.

Mali disiplinden asla taviz verilmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, Merkez Bankası’nın “Piyasalarda ne TL’de, ne döviz bazında herhangi bir likitide sıkıntısı olmayacak” açıklaması yaptığını, böyle bir sıkıntının olmadığını bildirdi.

Recep Tayyip Erdoğan, “Yatırımcılarımıza sesleniyoruz, buradan da sesleniyorum; Tüm yatırımcılarımız, sakın yatırımlarınızı askıya almayın, aynı kararlılıkla yolunuza devam edin. Devlet olarak biz de devletin altyapı, üstyapı yatırımlarında asla ara vermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

26 Ağustos’ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü açacaklarını dile getiren Erdoğan, “En anlamlı açılış töreni olacak. Ardından 20 Aralık’ta inşallah Boğaz’ın altından ikinci bir geçiş, ki bu otomobillerin geçişi olacak, tünelin açılışını yapacağız. Bir diğer atacağımız adımlar, inşallah süratle Kanal İstanbul, şu anda onun ihale hazırlıkları yapılıyor, bir taraftan Çanakkale Köprüsü, onun hazırlıkları yapılıyor bu dev yatırımları da yapacağız.” bilgilerini verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bazıları diyorlar ki, ‘Böyle dönemlerde finans sıkıntısı çekilir’. Evelallah Türkiye böyle bir finans sıkıntısını çekmeyecek. Bizim hazırlıklarımız var bu noktada. Çok daha ilginç bir şeyi ifade edeceğim. Türkiye, bu süreç içerisinde Osmangazi Köprüsü’nün açılışını yaşadı. Osmangazi Köprüsü’nün verimliliği ortada. Finans sektörüne sesleniyorum; Bakın siz de lütfen faizlerinizi düşürün. Bu millete, vatana eğer hizmet verecekseniz düşürün, biraz az kazanın. Yatırımcı, sizin vereceğiniz bu ucuz krediyle bu ülkede çok daha farklı adımları atabilsin. Bu istihdam noktasında da bize çok daha farklı istihdamları getirsin.

Olağanüstü hal ilan edildi diye bazı ürünlerin satılmasında yüksek fiyat uygulamasına girenlere sesleniyorum; Eğer böyle bir yanlış teşebbüsün içinde olanlar olursa, bilsinler ki bunların tepesine devletimiz biner, hükümetimiz biner. Normal şartlar neyse bu akışta bu devam edecektir. Gıda maddesinde şunu yapalım, akaryakıtta şöyle bir yola gidelim, pompaları erken kapatalım, şunu yapalım, bunu yapalım…

Türkiye’de bir anormallik yok ki. Bizim akaryakıtta sıkıntımız mı var? Nereden çıkarıyorsunuz bu işleri? İşte bunların hepsi virüs. Bunların hepsi dezenformasyon. İşte çıkmış S&P biliyorsunuz, ne yapıyor? Türkiye’nin yatırım noktasında notunu düşürmeye çalışıyor. Biz senin zaten üyen değiliz ki sana ne, sen kimsin ya? Bir defa sen haddini bil. Sen, Türkiye ile ilgili böyle bir açıklama yapma yetkisine sahip değilsin. Ama bunların tabi derdi başka. Bunların bu yaptıkları açıklamalar tamamıyla siyasidir. Bu, Türkiye düşmanlığından kaynaklanmaktadır. Ama biz, bunları bir kenara koyuyoruz. Halk arasında bizim bunlara yönelik güzel tabirler var da bu tabirleri burada kullanmak bu çatı altında yakışmaz. Onun için söylemiyorum. Ama kimse de bunların yaptıkları açıklamaları kaale almasın, yatırımlarına aynen devam etsin. Yurt içinde, yurt dışı bunlara devam edilsin.”

Milletin hiçbir endişeye kapılmamasını isteyen Recep Tayyip Erdoğan, “Milletvekili arkadaşlarım illerinde yaptıkları çalışmada bütünüyle bu gayretleri ortaya koysunlar ve şu 3 aylık olağanüstü hal dönemini inşallah başarılı bir şekilde geçireceğimize inanıyorum. Bunun da bereketini sonunda inşallah göreceğiz.” dedi.

Erdoğan konuşmasını, bütün tedbirlerin ilgili merciler tarafından alındığını, alınmaya da devam edeceğini dile getirerek, “Ha gayret diyorum, çalışmalara devam diyorum.” sözleriyle tamamladı.

“ÇOK ŞÜKÜR Kİ BÖYLE BİR CUMHURBAŞKANINA SAHİBİZ”

TBMM Başkanı İsmail Kahraman da “Cumhurun başısınız, Cumhurbaşkanısınız ve çok şükür ki böyle bir Cumhurbaşkanına sahibiz. Her zaman da bir dünya liderisiniz. Cenabı Hakk nice hizmetler nasip etsin. Bir sürü hizmetlere imza atacaksınız inşallah ve önderliğinizde Türkiyemiz çok daha ötelere gidecek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, bütün karşı koyma isteklerine rağmen yoluna devam edeceğini vurgulayan Kahraman, şunları kaydetti:

“Bir talihsizlik yaşadı Türkiye. Yaşadı ve geçti. Şimdiye kadar birkaç darbe oldu. Neticelenen, neticelenmeyen, teşebbüs halinde kalan. Fakat her seferinde millet köşesine çekiliyor, sesini çıkarmıyordu. Sizin cep telefonuyla, televizyon çağrınızla bütün meydanlar doldu. Türkiye, hiçbir parti gözetmeksizin tek yürek oldu. Demokrasiden yana oldu ve millet darbeyi yendi. Bu görüntü, bu ulaşılan netice benim şahsi, naçiz kanaatim, bundan böyle hiç kimse darbe heveslisi olamayacak. Zira millet, demokrasi dışında, demokrat bir idare dışında bir idareye razı olması mümkün olmaz. Bunu gösterdi. Hakimiyet ne bir zümrenin, ne bir şahsın ne de bir silahlı kuvvetindir. Hakimiyet, milletindir. Bu tescil ve tespit edildi.”

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share
361 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.