logo

CIA de yapmış olduğu ‘iğrenç’ işkenceleri doğruladı

ABD Senatosu’nun açıkladığı işkence raporunu değerlendiren CIA Başkanı Brennan, bazı memurların yetkilerini aşarak ‘iğrenç’ yöntemlerle sorgulama yaptığını söyledi. Brennan, sorumluları ortaya çıkarmakta ise teşkilatın yetersiz kaldığını belirtti.

CIA Başkanı John BrennanDünyanın gündemini değiştiren ABD Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’in işkence raporuna ilişkin, kurumdan ilk açıklama geldi.

Senato oturumunda, büyük yankı uyandıran işkence iddialarını yanıtlayan CIA Başkanı John Brennan, işkenceyi doğruladı.

Brennan, bazı memurların yetkilerini aşarak şüphelilerin sorguları sırasında ‘iğrenç’ yöntemler kullandığını söyledi.

Bu yöntemlerin teşkilatta kabul görmediğini, ancak bu olaylardan sorumlu memurları ortaya çıkarmakta yetersiz kaldıklarını belirtti.

Brennan, “Gözaltı ve sorgulama programının, ABD’ye karşı saldırıların engellenmesine, teröristlerin yakalanmasına ve hayatların kurtarılmasına yardımcı olduğuna dair görüşlerimizi belirttik. Ancak şunu netleştirelim; bu tekniklerin şüphelilerden, faydalı bilgi elde etmemizi sağladığını henüz bilmiyoruz” dedi. Senato’nun raporunda, CIA’in işkenceye rağmen şüphelilerden hiçbir yararlı bilgi elde edememesi eleştiriliyordu.

Brennan, CIA’in Amerikan kamuoyunu yanılttığı iddialarını ise kesin bir dille reddetti.

İşkence raporu tartışmaları, ABD’nin eski başkanı George Bush’a da uzandı. George Bush’un o yıllardaki yardımcısı Dick Cheney, Bush’un CIA’in sorgulama tekniklerinden tamamen haberdar olduğunu söyledi. Senato raporunda ise, dönemin siyasilerinin aldatıldığı belirtiliyordu.

ABD Senatosu İstihbarat Komitesi, önceki gün CIA’nın 11 Eylül saldırıları sonrası terör şüphelilerine uyguladığı işkence içeren gözaltı ve sorgulama tekniklerine dair raporu açıklamıştı. Rapor, CIA’in tartışmalı Guantanamo Hapishanesi’nde ve Avrupa ile Asya kıtalarındaki gizli sorgu odalarında yaptığı yüzlerce işkenceyi anlatan ilk resmi belge olma özelliği taşıyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.