logo

CHP ve MHP’nin Köşk adayı İhsanoğlu

Muhalefet, cumhurbaşkanlığı seçimi için çatı aday üzerinde anlaşmaya vardı: Ekmeleddin İhsanoğlu. Eski İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olan İhsanoğlu, bir röportajında, “Benden politikacı olmaz” demişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayına ilişkin yaptığı görüşmeler kapsamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle ikinci kez bir araya geldi.

TBMM’de yapılan görüşmede, çatı adayın ismi belirlendi. CHP ve MHP, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) eski Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ismi üzerinde uzlaştı.

Görüşmenin ardından açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Herkesin kabul edebileceği, üzerinde uzlaşabileceği, saygınlığı olan, temizliği, dürüstlüğü olan, bilgisi, birikimi, zarafetiyle herkese örnek olacak bir ismi Sayın Genel Başkan’a sundum. Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu Bey. Şunu ifade edeyim; demokraside yeni bir olaya tanıklık ediyoruz. Büyük bir uzlaşmayı sağlamaya çalışıyoruz. Kavgadan uzak, barıştan huzurdan yana bir süreci başlatmak istiyoruz. Sayın Genel Başkan, bu konuda gerçekten büyük bir özveride bulundu. Bizler demokrasinin yolunu açmak istiyoruz. Huzurun yolunu açmak istiyoruz. Bunu sağlamak konusunda da kararlıyız. İrademizi ortaya koyduk. Hepinizin huzurunda Sayın Genel Başkan’a ve arkadaşlarına da teşekkür ediyorum.”

BAHÇELİ: İSMİ ETRAFINDA ÇALIŞACAĞIZ
Devlet Bahçeli de, “bugün hayırlı bir adım atıldığını” ifade ederek, “Sayın Kılıçdaroğlu, MHP’ye MHP’ye, Türkiye’nin yetiştirdiği değerli bir evladını, diplomat, bürokrat İhsanoğlu’nu önermişlerdir” dedi.

Önerinin titiz ve partiler üstü çalışmanın sonucu olarak olgunlaştığı intibahı yarattığını dile getiren Bahçeli, şunları söyledi: “Bu öneri milletimiz için çok hayırlıdır. MHP de bu isim üzerinde bütünleşerek, Cumhurbaşkanlığı seçimini herhangi bir siyasi kaosa, krize dönüştürmeden, demokrasimizin de güçlendirilmesi açısından gösterilen gayretlerle sonuçlandırma arzusunda olacaktır. Bu bakımdan Sayın Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarının, Türkiye’de çok değerli şahsiyetler bulunmakla beraber, değerli bir isim önermesi bizi memnun etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Bu isim etrafında çalışacağımızı açıkça belirtmek istiyorum.”

‘ÇATISI PENCERESİ KALMADI’
Bahçeli, bir gazetecinin, “Bu durumda çatı aday kendisi mi oluyor?” sorusunu, “Artık çatısı, penceresi kalmadı. Bu suali sormanıza gerek yok” diye cevapladı.

Görüşmeye CHP’den Grup Başkanvekilleri Akif Hamzaçebi ve Engin Altay, Genel Sekreter Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, MHP’den Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da katıldı.

İHSANOĞLU KİMDİR?
1943 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de doğan Ekmeleddin İhsanoğlu, eğitimini de bu kentte tamamladı.

Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra İslam dünyasında bir referans noktası olan El-Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı.

Kahire’de Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmalar yapan İhsanoğlu, Ankara’da doktora diplomasını aldıktan sonra İngiltere’de de çalışmalarda bulundu.

1984’te profesör olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 24 yıl boyunca İslam Konferansı Örgütü İslâm Tarih, Sanat Ve Kültür Araştırma Merkezi’nin Genel Direktörlüğü görevini yürüttü.

Tarih, sanat ve kültür ile ilgili çok sayıda konferans, sempozyum ve milletlerarası toplantı düzenleyen İhsanoğlu, geleneksel Türk ve İslam sanatlarının, özellikle hat sanatının gelişmesini destekledi.

1980 yılında İslam Konferansı Teşkilatı, İslam Tarih, Sanat ve Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü, 1997 yılında Milletlerarası Bilim ve Felsefe Tarihi Kurumu (IUHPS/DHS) Başkan Yardımcılığı, 2001 yılında Başkanlığı, 1983-2000 yılları arasında İslam Konferansı Teşkilatı Milletlerarası İslam Kültür Mirasını Koruma Komisyonu Sekreterliği, 1998 yılında ‘Londra’da ‘Al Furqan Islamic Heritage Foundation” Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İhsanoğlu, 1989 yılında Türk Bilim Tarihi Kurumu Kurucu Başkanı olarak görev yaptı.

İhsaoğlu, İslam, Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü olarak görev yaptığı sırada 14-16 Haziran 2004’te İstanbul’da düzenlenen, sonradan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) adını alacak olan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) 31. Dışişleri Bakanları Toplantısında, Genel Sekreterlik için Türkiye’nin adayı olarak gösterilmişti. Malezya ve Bangladeş ile genel sekreterlik için yarışan Prof. Dr. İhsanoğlu, 5 Haziran 2004’te Genel Sekreterliğine seçilmişti. Ekmeleddin İslamoğlu, örgütün seçimle gelen ilk genel sekreteri olmuştu.

İhsanoğlu, bu görevini Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen törenle 30 Aralık 2013’te Suudi Arabistanlı İyad Medeni’ye devretmişti.

Yapılan reformlar çerçevesinde İslam Konferansı Örgütü’nün adı da İslam İşbirliği Teşkilatı olarak değiştirildi.

ALDIĞI ÖDÜLLER
Senegal Cumhurbaşkanı tarafından ”l’Ordre National du Merite” nişanı, Aralık 2002.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı tarafından verilen ”World Prize for the Book of the Year” 2000.

”Fahri Doktora”, İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi 1994; Dowling College, Long Island, New York, ABD 1996; Azerbaycan Cumhuriyeti Bilimler Akademisi 2000; Sofya Üniversitesi, Bulgaristan, 2001; Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek Cumhuriyeti, 2001.

Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından tevcih edilen Devlet Üstün Hizmet Madalyası, 2000.

Ürdün Kralı Hüseyin adına Veliaht Prens Hasan Bin Tallal tarafından verilen ”Birinci Derece İstiklal Madalyası”, 1996.

İslam Konferansı Teşkilatı şeref ve liyakat sertifikası, 1995.

Arap Mısır Cumhuriyeti hükümetinden ”Liyakat Nişanı”, 1990.

DÖRT DİL BİLİYOR
İngilizce ve Arapça’yı çok iyi derecede konuşan Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Fransızca ve Farsça’yı da orta derecede konuşuyor.

İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği bulunuyor.

”Osmanlı Bilim Literatürü Tarihi” serisi içinde Osmanlı Astronomi Literatürü Tarihi, Osmanlı Matematik Literatürü Tarihi, Osmanlı Coğrafya Literatürü Tarihi, Osmanlı Müzik Literatürü Tarihi ve Osmanlı Askerlik Literatürü Tarihi adlı kitapların ve Osmanlı Devleti ve Medeniyeti Tarihi-2 cilt, (Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde) adlı seri kitapların editörü ve ortak yazarı olan İhsanoğlu’nun yayınlarının bazıları Fransızca, Japonca, Boşnakça, Malay ve Kore dillerine tercüme edildi.

Evli ve 3 çocuk babası İhsanoğlu, milletlerarası yönetici ve bilim tarihi profesörü.

‘BENDEN POLİTİKACI OLMAZ’ DEMİŞTİ
Öte yandan, AK Parti hükümetinin desteğiyle İslam İşbirliği Teşkilatı Başkanlığı’na getirilen İhsanoğlu, Mısır’da yaşanan darbenin ardından hükümet ile görüş ayrılığına düştü.

İhsanoğlu, kendisinin 57 üyeden oluşan bir teşkilatı temsil ettiğini ve oybirliği olmadan bir kınamada bulunamayacağını vurguladı.

Türkiye’deki siyasi tartışmalara girmekten kaçınan Ekmeleddin İhsanoğlu, geçen yılki röportajda cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki bir soruya “Siyaseti hiç düşünmüyorum, benden politikacı olmaz” yanıtını vermişti.

Etiketler: » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.