logo

08 Ağustos 2014

‘Biz hep teröristik’

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, bir otelde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada bir sitemde bulundu. Türkiye’nin batısının kendilerini anlamadığını söyleyen Demirtaş, “Biz hep terörist, bölücü ve ülkenin düşmanıydık” dedi.

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Türkiye’nin batısı bizi anlamadı” dedi.

Diyarbakır’daki iş çevreleri ile bir otelde düzenlediği toplantıya katılan Demirtaş, burada bir konuşma yaptı.

Tek dil, tek millet ve ırk dayatmasının toplumu böldüğünü söyleyen Demirtaş, ”Tek dili kabul etmediğimiz için kendi anavatanımızı terk etmemiz gerektiğini söylediler. ‘Ya sev ya da terk et’ düşüncesi buydu” diye konuştu.

Sorunlara çözüm bulunmadığı takdirde Suriye ve Irak gibi büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalınacağını işaret eden Demirtaş, herkesin kaygı içerisinde olduğunu öne sürdü.

Demirtaş şöyle devam etti:

”Bir yerde ev ve iş yeri alırken insanlar birbirlerinin kimliklerine bakar oldu. Alevi, Sünni mahallesinde yaşayamıyor. Kürt olan Türk mahallesinde yaşayamaz hale geldi.

‘Parçalanma ve kutuplaşma o kadar arttı ki biz artık temel sorunlarımızı unutup, birbirimizle düşmanlaştırıcı bir politikayı benimser hale geldik. Bunu 90 yıldır ince ince dokuyarak bilerek yaptılar. Çünkü ezilenlerin bir araya gelerek birlikte mücadele etmesi bütün bu tekçi anlayış için en tehlikeli şeydi.

Kürtler sadece kendi duygularıyla bırakıldı. Türkiye’nin batısı bizi anlamadı. Biz hep terörist ve bölücü ve bu ülkenin düşmanıydık. Bu hep böyle anlatıldı.

Bu düşüncelere öyle ince bir şekilde yön verildiği için bu hep kalıcı bir düşünceye dönüştü. Bu nedenle Kürtler, Aleviler, Çerkezler, Boşnaklar ile birçok etnik kökenler içine kapanmak zorunda kaldı.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
636 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.