logo

‘Bedellide yaş ve ücret Bakanlar Kurulu’nun takdiri’

Bedelli askerlik konusunun YAŞ’ta görüşüldüğünü ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Yaşı ve ücreti Bakanlar Kurulu’nun takdirine aittir” dedi.

Ahmet DavutoğluBaşbakan Ahmet Davutoğlu, Yunanistan ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanı’nda açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Başbakan Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“Doğu Akdeniz ve Ortadoğu dahil birçok meseleyi ele alacağız. Kıbrıs sorunu bağlamında Doğu Akdeniz konusu ele alacağız.

(Bedelli konusunda askeri kaynakların endişeli olduğu iddiası) Gazetelerde yapılan haberlere mesafeli yaklaşırım.

Genelkurmay Başkanlığımız, Başbakanlığa bağlıdır. Herhangi bir konuda kaygı iletmek için herhangi bir askeri kaynağın basına konuşmasına ihtiyaç yoktur. Dolayısıyla Türkiye demokratikleşme yerleştikçe herkesin öğrenmesi gereken bir şey var; bilinmeyen kaynaklara atıfla yapılan haberler bitmelidir. Kaynak çıkıp kendisi konuşur. Atıflarla yapılan haberlerin devlet geleneğinde yeri yoktur.

YAŞ’ta bu konu görüşüldü. Daha önce bana Savunma Bakanı tarafından gerekli brifingler verildi, Genelkurmay Başkanımız tarafından bilgiler aktarıldı, Cumhurbaşkanımızla istişareler yapıldı. Bu çerçevede YAŞ’ta konu ele alındığında zaten genel bir perspektifle bu konuda olumlu kanaatler ifade edildi. Yaş ve ücret konusu Bakanlar Kurulu’nun takdirine aittir. Atıfsız haberlere itibar edilmemelidir.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.