logo

Başakşehir’de ‘Din ve Şiddet’ konuşuldu

dş2Başakşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Lütfi Tama’nın ev sahipliğini yaptığı söyleyişi, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

‘Bu coğrafya da her gün bir trajedi yaşanıyor’

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı ve Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Şinasi Gündüz Ortadoğu’da ki durumu ateş çemberi olarak özetledi, “İçinde bulunduğumuz coğrafya da her gün bir trajedi yaşanıyor. Bu trajedinin kurbanları da Ortadoğu’da yaşayan halklardır. Ateş çemberinin içerisinde iç çatışmalar zinciri var. Bütün dünya bu bölgede faaliyet gösteriyor. Saddam’ı bertaraf etmek gibi nedenlerle batı dünyası Irak’a müdahale ettiğinde zamanın ABD Başkanı bunun bir Haçlı Seferi olduğunu söylemişti. Suriye olayın da da batı zihniyeti kaybolmadı. Rusya’nın bir ay öncesinde bölgeye müdahalesinde savaş uçaklarını kilise kutsadı ve gönderdi, haçlı seferi olarak gördü. Adı konulmamış bir Haçlı Savaşı yürütülüyor. Bundan dolayı da batılı güçler hep bu bölgededir.”

 

‘Şiddet durduk yere ortaya çıkmıyor’

Prof. Dr. Şinasi Gündüz, bu kadar küçük bir yörede bu kadar büyük bir silahlı gücün varlığını ise bölgede üçüncü dünya savaşı planlanıyor, şeklinde açıkladı. Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü, “Papa, Paris saldırıları üçüncü dünya savaşının ön hazırlığı olarak yorumlamıştı. Papa’nın dediği kehanet gerçekse taraflar çok açık. Tüm güçler İslam dünyasına karşı taraf olmuştur. Paylaşılacak hedef İslam dünyasıdır. Adı konulmamış bir medeniyetler savaşının başlamış ve yürümekte olduğunu görebiliyoruz. Yaşanılan şiddet sadece Ortadoğu’yu değil dünya genelini kaplamış durumdadır. Şiddet artık küreselleşmiş durumdadır. Dünya’nın herhangi bir yerinde yaşanan şiddete, bana ne deme şansımız yoktur. Şiddet durduk yerde ortaya çıkmıyor. Şiddeti ortaya çıkaran süreçler vardır. 20-30 yıllık dönemde sosyal, kültürel, siyasi değişimler şiddet olaylarını tetiklemiştir.”

dş

Türkiye’nin son on yılda gösterdiği gelişim diğer bütün halklar içinde umut olduğunu belirten Gündüz, “Arap devrimi hareketi ilk tepkisini o bölgede ki batılı güçlere göstermiştir. Halk 150 yıldır kendilerine ezberletilen batı kökenli algıları sorgulamaya başladı. Olan bu süreçler bu yörede gücü elinde tutan batı merkezli güçler tarafından bastırılmaya, ters yüz edilmeye çalışıldı. Mısır ve Libya’da devrim süreçlerinin alaşağı edildiğini gördük. Irak işgali yaşandı, bu işgalde batılı güçler halkı özgürleştirme ideali ile bir milyondan fazla insanı katlettiler, yer altı zenginliklerine el koydular. Bölgeye kin ve nefret tohumları ekildi. Suriye’de ise batılı güçler tek noktada birleşiyor, bölgede İslami hassasiyeti olan bir güç olmasın. Türkiye’de de bu süreçte pek çok oyunların oynandığına şahit olduk.  Türkiye’nin özgüveni sabote edilmeye çalışıldı. Tüm bu olaylar Türkiye’yi hizaya getirme çabasıdır.”

 

Söyleşi programının sonunda Başakşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Lütfi Tama, Prof. Dr. Şinasi Gündüz’e katılımlarından dolayı teşekkür ederek, çiçek takdim etti.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
884 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.