logo

‘Barış Tugayları’dan IŞİD’e karşı gövde gösterisi

Irak’ta dini mabetlerin ve Şii ibadet yerlerinin korunması amacıyla ‘Barış Tugayları’ adıyla kurulan birlikler, geçit töreni düzenledi.

Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr’ın çağrısı üzerine kurulan ‘Barış Tugayları’ mensubu üniformalı binlerce kişi, silahlarla Sadr kentindeki Mazfer Meydanı’nda gövde gösterisi yaptı.

Geniş güvenlik önlemleri altında düzenlenen törene, pek çok sayıda milletvekilinin yanı sıra siyasi parti ve blok üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

El-Ahrar Bloku milletvekili Hakim ez-Zemili, yeni kurulan tugayın önemine dikkati çekerek,“Düzenlenen geçit töreni, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), tekfirciler ve Irak halkını katledenler için uyarı mesajı niteliğindedir” ifadesini kullandı.

Barış Tugaylarının Mukteda Sadr’ın çağrısı üzerine kurulduğunu hatırlatan Zemili, “Teröristlerin saldırılarına karşı Irak topraklarını muhafaza edecek ve emniyet kurumlarının arkasında duran birilerinin olduğu mesajını vermek için Bağdat, Kerkük, Diyala gibi illerde de askeri geçit töreni düzenlenecek” diye konuştu.

IŞİD’in ayrım gözetmeksizin tüm Şiileri hedef alan ve çoğu kez katliamla sonuçlanan saldırıları sebebiyle Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi Ayetullahuzma Ali Hüseyin Sistani cihad fetvası (el-Kifai Cihadı) vererek seferberlik çağrısında bulunmuştu.

Söz konusu fetvada, eli silah tutan herkesten, hükümete bağlı güvenlik güçlerine katılarak, destek vermesi istenmişti.

ırak-Barış Tugayları-gövde gösterisi

ırak-Barış Tugayları-gövde gösterisi

ırak-Barış Tugayları-gövde gösterisi

ırak-Barış Tugayları-gövde gösterisi

ırak-Barış Tugayları-gövde gösterisi

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.