logo

‘Ateşkes için Putin’le anlaştık’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Donetsk ve Lugansk’ta kalıcı ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun bürosundan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaları sona erdirmek için Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in anlaşmaya vardığı belirtildi.

Açıklamada, “kalıcı ateşkes”e Poroşenko ve Putin arasında bugün yapılan bir telefon görüşmesinde varıldığı ifade edildi.

MOSKOVA’DAN AÇIKLAMA YOK
Ancak Kremlin’den şu ana kadar bu yönde bir açıklama yapılmadı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, kısa süre önce yaptığı açıklamada, iki ülke devlet başkanlarının telefon görüşmesi yaptığını ve krizi sona erdirmek için birçok konuda fikir birliği içinde olduğunu söylemişti.

BELARUS’TA GÖRÜŞMÜŞLERDİ
Putin ve Poroşenko, Ağustos sonunda Belarus’ta bir araya gelmiş, iki liderin Ukrayna’daki krizin çözümüne ilişkin farklı fikirlere sahip olduğu ancak tansiyonun düşürülmesi gerektiği konusunda anlaştığı belirtilmişti.

Ukrayna ordusu, Nisan’dan bu yana ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçı hareketi bastırmak için operasyonlar düzenliyor.

2 BİN 600 KİŞİ ÖLDÜ 
Çıkan çatışmalarda bugüne kadar yaklaşık 2 bin 600 kişi yaşamını yitirdi.

Kiev yönetimi ayrılıkçı harekete Rusya’nın askeri destek verdiğini, Rus askerlerinin Ukrayna topraklarına girdiğini savunurken, Moskova bunları reddediyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
631 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.