logo

Arınç’tan ‘Okmeydanı’ açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Okmeydanı’da bir kişinin yaralandığı olaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Eğer günahı olmayan bir yurttaşımız, bir polisin silahından çıkan kurşunla, seken kurşunla dahi yaralanmış dahi olsa olaya adı karışanlar adliye önüne çıkartılmalıdır” dedi.

İstanbul Okmeydanı’da düzenlenen Soma protestosu sırasında cemevi önünde bekleyen bir kişinin silahla vurulmasına ilişkin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan bir açıklama geldi.

Soma faciasına ilişkin iki bakan hakkında verilen gensoru önergesinin görüşülmesi sırasında konuşan Arınç, Okmeydanı’da yaşanan olaylarla ilgili bilgi verdi.

Arınç, “Eğer bir polisin silahından çıkan kurşunla, hiç günahı olmayan, meseleye uzaktan bakan bir yurttaşımız, seken kurşunla dahi yaralanmış dahi olsa böyle bir olaya adı karışanların derhal adliye önüne çıkartılmasını ve gereken cezaların verilmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

Toplumsal olayları protesto etmek adına, yüzleri kapalı bir çok yasadışı örgüt mensubunun eylemler yaptıklarını ifade eden Arınç, şunları söyledi:

“Bugün de İstanbul İTO Lisesi’nde emniyetin kayıtlarına göre, eğitim-öğretim durdurmak ve okulu işgal etmek amacıyla yüzleri maskeli ve molotoflu bir grup gelir. Takriben 30 kişi ile 50 kişi arasında. O sırada polisin kullandığı shortland aracına motolofkokteyli atılıyor, aracın içerisindeki iki polisimiz ağır şekilde yaralanıyor.

Şu anda da bu iki polis Okmeydanı Hastanesi’nde tedavi altındalar. Arkada başka bir şortland aracı bu öndeki polisleri korumak amacıyla bulunurken… Araç yanıyor ve içindekiler de yaralı durumda olaya müdahale ediyorlar. Bu sırada bir çatışma yaşanıyor. Çatışma yerinde ve çatışan grupların içerisinde olmayan Uğur Kurt isimli yurttaşımız…

Hemen oraya zannediyorum yüz metre kadar olduğu söyleniyor. Cemevinde bir arkadaşının annesinin cenazesine katılmak üzere gelen ve dışarıda bekleyen, olayları dışarıdan gözlemleyen bir arkadaşımız başından bir kurşunla yaralanıyor. Hastaneye kaldırılıyor. Ben aradığım sırada ameliyata alınmıştı.

Şimdi son noktayı size haber vermek için tekrar dışarı çıkıp soruşturduğumda ameliyattan çıktığını, durumunun hayati tehlike arzettiğini ifade ettiler. Olayla ilgili olarak savcılığın el koyduğunu, polislerin kullandığı silahların balistik muayenesinin yapılacağını ve bu şahsın başındaki kurşunun tespit edilerek sorumlular hakkında derhal bir takibatın sonuçlanacağını ifade ettiler.

Bununla ilgili haberleri taradım. Haberlerde hemen hemen farklılıklar gösterilmiyor. Yolu trafiği kapatan, oturma eylemi yapan göstericiler olarak bazı yerlerde beyan ediliyor. Bazı yerlerde ‘Soma protestosu sebebiyle bir kişi başından yaralandı’ deniyor. Ulusal medyadaki gösterimi böyle.

Ama sosyal medyada farklı mecralara yönelen bir kısım haberler neşredilmiş. Bu arkadaşımıza geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum, inşallah sağlığına kavuşur. Bu tür olaylarda, ister polisin isterse tüm güvenlik güçlerinin, müdahaleler sırasında bu tür olaylara karışmamasını can yürekten temenni ediyorum.

Eğer bir polisin silahından çıkan kurşunla, hiç günahı olmayan, meseleye uzaktan bakan bir yurttaşımız, seken kurşunla dahi yaralanmış dahi olsa böyle bir olaya adı karışanların derhal adliye önüne çıkartılmasını ve gereken cezaların verilmesini temenni ediyorum.”

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.