logo

Almanya’dan ‘İncirlik’ açıklaması

Irak için insani yardım taşıyan Alman uçağının ”Türkiye’nin uçağın İncirlik’e inmesine izin vermedi” iddialarına Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schaefer, Alman kargo uçağına İncirlik’e iniş izni verilmediği iddiasına ilişkin, ”İzin meselesinin uzaması bürokratik işlemlerden kaynaklanıyor” ifadesini kullandı.

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Schaefer, Federal Basın Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, askeri uçaklarda iniş izni ve hava koridorunu kullanma izni alınmasının sivil uçuşlara göre daha farklı olduğunu söyledi.

Alman sözcü ”askeri ataşelik aracılığıyla bu izin müracaatı yapılıyor ancak İncirlik’in Suriye sınırına yakın olması nedeniyle teknik çalışmaların tamamlanmasını bekliyoruz” diyen Schaefer, “İzin meselesinin uzaması konusu bürokratik işlemlerden kaynaklanıyor” ifadesini kullandı.

Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü Jens Flossdorf da, insani yardım taşıyan uçakların İncirlik’e inişi konusunda medyada çıkan haberleri hatırlatarak ”İniş izni verilmediği ve bunun BND dinlemeleri iddiasıyla ilgili olduğu yönünde somut hiçbir bilgi yok. Bu izin tamamen teknik ve bürokratik işlemlerden kaynaklanan bir gecikme” diye konuştu.

Almanya Hava Kuvvetleri’nden bir yetkili de, Irak’ın kuzeyine insani yardım taşıyan uçakların İncirlik’i kullanmaları konusunda sorun olmadığını söyledi.

Türk Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına göre de, Erbil’e insani yardım taşıyan Alman uçaklarına izin verilmediği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
576 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.