logo

Aleksis Çipras ilk ekonomi darbeyi Çin’e vuracak

Yunanistan’da yeni iktidara gelen Aleksis Çipras hükümeti, ülkenin en büyük limanı Pire Limanı’nın Çin’e satışı için yapılan anlaşmanın gözden geçirileceğini duyurdu.

Aleksis ÇiprasYunanistan’da yeni seçilen Başbakan Aleksis Çipras hükümeti, ülkenin en büyük limanını olan Pire Limanı’nın özelleştirmesini ve Çinli şirketle işbirliğinin durdurulacağını açıkladı.

Çin medyasına göre, yeni hükümetin kargo portföyünden sorumlu bakan yardımcısı Thodoris Dritsas, Pire Limanı’nın Çin’e satışıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Yunan halkının yararına, Çin’in devlete ait gemicilik şirketi Cosco ile yapılan anlaşmanın gözden geçirileceğini söyledi. Seçimden önceki konuşmasında aşırı sol parti Syriza’nın Başkanı Aleksis Çipras, seçilmeleri halinde kamu varlıklarının satışını durduracakları vaadinde bulunmuştu.

25 Kasım 2008’te dönemin Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in huzurunda, Cosco ve Pire Liman İdaresi arasında yapılan anlaşmada, Çinli şirket, limanın 2 ve 3 numaralı konteyner terminalini idare etmek için 35 yıllık imtiyaz hakkı almıştı. Geçen yıl Çin Başbakanı Li Keqian, dönemin başbakanı Antonis Samaras ile bu limanı gezerken, Pire Limanı’nın yüzde 67’lik kısmının ülkesi tarafından satın alınmasının önemli olduğunu ve “Yunanistan’ı Avrupa’ya açılan kapı” olarak gördüklerini söylemişti. Li’nin ziyaretinde ayrıca, 6,5 milyar dolar büyüklüğünde 19 ticaret anlaşması da imzalanmıştı.

Samaras ise söz konusu limanın Çin’e satışının Yunan-Çin ilişkilerindeki güzel bir örnek olduğunu ve Cosco’nun yatırımıyla ülkede daha fazla istihdam oluşacağını söylemişti.

Cosco, dünyanın beşinci büyük konteynır terminal işletmecisi konumunda bulunuyor.

Çin medyası, Cosco’nun yönetimi altında, son yedi yılda limanın kargo terminalinde işlem gören konteynırların sayısının 2013 yılında üç katı arttığını ve yerel halka bin iş imkânı getirdiğini yazdı.

Ekonomik krizle boğuşan ve dış yatırıma ihtiyaç duyan Yunanistan’da, 240 milyar avroluk kurtarma paketi kapsamında ülkenin ikinci büyük limanı Selanik ile birlikte demiryolu operatörü Trainose ve borsa operatörü ROSCO’nun satılması planlanıyordu.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.