logo

‘ABD tek başına bir operasyona girmeyecek’

Irak’ta başta Musul olmak üzere birçok kentin IŞİD tarafından ele geçirilmesi sonrası açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, “ABD tek başına bir operasyona girmeyecek” dedi.

ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’da sürpriz şekilde North Dakota seyahatine gitmeden önce kameraların karşısına geçerek Irak konusunda açıklama yaptı.

Beyaz Saray ulusal güvenlik ekibiyle dün bir araya gelerek Irak’taki gelişmeleri değerlendirdiklerini belirten Obama, son günlerde terör örgütü IŞİD’in ciddi kazanımlar elde ettiğinin ve Irak güvenlik güçlerinin birçok şehri savunamadığının görüldüğünü söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Irak liderlerinin aralarındaki mezhepsel sorunların üstesinden gelmedikleri ve uzlaşmaya varmadıkları müddetçe ABD’nin herhangi bir askeri eyleminin sorunu çözmeyeceğini ileri sürdü.

Obama, “Şunu açıkça belirtiyorum: Iraklıların, birlikte çalışmaya hazır olduklarına yönelik bize güvence verdiği siyasi bir planı olmadığı bir ortamda, ABD kendini bir askeri eylem içine sokmayacak” dedi.

Bu durumun Irak, Irak halkı ve sonuçta ABD’nin çıkarları için tehdit oluşturduğunu ifade eden Obama, “Şimdi Irak’ın bu aşırılık yanlılarının ivmesini kırması ve Irak güvenlik güçlerinin kapasitesini artırması için ek desteğe ihtiyacı var. ABD askerlerini Irak’ta savaşa tekrar göndermeyeceğiz ama ulusal güvenlik ekibimden

Irak güvenlik güçlerini desteklemeye yardım edecek birçok seçenek hazırlamasını istedim ve önümüzdeki günlerde bu seçenekleri değerlendireceğim.”

Irak’ın komşularının da bu süreci desteklemesi gerektiğini dile getiren Obama, bu süreçte ABD’nin kendi üzerine düşeni yapacağını ama asıl olarak problem çözmenin tamamen Iraklılara bağlı olduğunu söyledi.

Irak yönetimiyle temasta olduklarını da belirten ABD Başkanı Obama, “Hafta sonunda ülkede birliğin nasıl kurulabileceğine yönelik Iraklıların çabaları hakkında daha iyi fikirler oluşabilir” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » » »
Share
576 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.