logo

ABD jetleri IŞİD’i vurdu

IŞİD’in, Kürt yönetiminin en stratejik kentlerinden biri olan Erbil’e doğru ilerlemesi üzerine ABD’den adım geldi. Amerikan savaş uçakları, IŞİD mevzilerini bombaladı. İlerleyen saatlerde ABD’nin IŞİD hedeflerine 2 yeni saldırı daha düzenlediği bilgisi geldi.

Irak’ta ilerleyişini sürdüren Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD) militanlarının, Bölgesel Kürt Yönetimi’nin başkenti Erbil’e yaklaşması üzerine ABD harekete geçti.

Pentagon sözcüsü Amiral John Kirby’nin Twitter üzerinden duyurduğu bombardımanın hedefi IŞİD’in topçu birliğiydi.

2 F-18’den atılan 2 tane yaklaşık 250 kiloluk lazer güdümlü bomba atıldı. Pentagon tarafından yapılan açıklamada, savaş uçaklarının Basra’daki ABD deniz kuvvetlerine mensup olduğu ve uçak gemisinden kalktığını, IŞİD’in ilerleyişi durana dek operasyonun süreceğini bildirdi.

Dün örgütün Erbil’e yaklaşmasının ardından ABD Başkanı Barack Obama, hava saldırısı için orduya yetki vermişti.

Irak Şam İslam Devleti Örgütü ise, Twitter’den yaptığı açıklamada, ilerleyişini sürdüreceğini belirtmişti.

Örgütün ilerleyişi Kuzey Irak’ta bir milyon 700 bin kişiyi yerlerinden etmiş durumda.

Bölgede yaşanan son gelişmelerin ardından İngiltere, vatandaşlarına Erbil’i terk etmeleri yönünde uyarıda bulundu.

ABD, İKİNCİ KEZ IŞİD HEDEFLERİNİ VURDU
ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Hava Kuvvetleri, Amerikan personelinin de konumlandığı Erbil şehri yakınlarındaki IŞİD hedeflerini 2 kez daha vurdu.

Açıklamaya göre, TSİ 13.45 surlarında başlayan saldırılara, saat 17.00 ve 18.20’de düzenlenen iki ayrı bombardımanla devam edildi.

TSİ 17.00’de başlayan saldırının, uzaktan kumandalı hava aracıyla saat 18.20’deki saldırının ise dört F/A 18 uçağı ile gerçekleştirildiği bildirildi.

Son saldırıda, 7 araçlık IŞİD konvoyunun ve IŞİD’e ait bir top bataryasının da vurulduğu açıklandı.

ABD’DEN PEŞMERGEYE YARDIM
Kuzey Irak’ta IŞİD’le çarpışan Kürt gruplara ABD tarafından mühimmat yardımı yapıldı.

MUSUL BARAJI IŞİD’İN ELİNDE
Öte yandan Irak’ın en büyük barajı olan Musul Barajı’nın IŞİD kontrolüne geçtiği Kürt yetkililerce de doğrulandı. Erbil’de konuşan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Kürtlerin IŞİD’e karşı “Varoluş mücadelesi” verdiğini söyledi.

BIDEN’DAN IRAK CUMHURBAŞKANI’NA TELEFON
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’la telefon görüşmesi yaptı. IŞİD’i uluslararası bir tehdit olarak niteleyen Biden, Irak’ı kuzeyden güneye desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA
Beyaz Saray’dan, “Irak’a askeri desteğimiz uzun vadeli olmayacak. Kara birlikleri de Irak’a gönderilmeyecek” açıklaması yapıldı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ayrıca, Irak’ta kapsamlı bir hükümet kurulması halinde askeri desteğin artırılabileceği bildirildi.

‘SOYKIRIMA BENZİYOR’
Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD’in saldırılarının soykırıma benzediğini söyledi.

FRANSA: YARDIMA HAZIRIZ
Fransa’dan ise ”Irak’taki insani trajedinin bitmesi için yardıma hazırız” açıklaması geldi.

‘SEFERLER İPTAL’
Türk Hava Yolları (THY), Erbil seferlerinin güvenlik sebebiyle iptal edildiğini duyurdu.

ABD, IRAK’A UÇUŞLARI YASAKLADI
Öte yandan ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek, Amerikan havayolu şirketlerinin Irak hava sahasında uçmasını yasakladı.

FAA’den yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Irak güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların yarattığı tehlike nedeniyle Irak’a uçuşların yasaklandığı duyuruldu. Yasak, tüm ABD havayolu şirketlerini ve özel uçuşları kapsayacak. FAA, 31 Temmuz’da da Irak hava sahasında, 30 bin fitin (9 bin 144 metre) altında uçulmasını yasaklamıştı.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
680 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.