logo

90 İsrail askeri öldürüldü

İşgalci-terör devleti İsrail’in Gazze’ye topyekün başlattığı soykırım ve yıkım saldırıları sürerken, İzzeddin el-Kassam Tugayları ve Kudüs Seriyyeleri başta olmak üzere diğer Filistinli mücahid gruplar, kara harekâtının başlamasıyla birlikte işgalciye darbe üstüne darbe indiriyorlar. Dün de 8 İsrailli askerin öldürülmesiyle birlikte işgal devletinin toplam kayıp sayısının 90’a, yaralanan asker sayısının da 800’e ulaştığı bildirildi.

ABD ve Batı beslemesi işgalci-terör devleti İsrail’in, kayıp 3 Yahudi yerleşimcinin ölü bulunmasını bahane ederek savunmasız Gazze halkına karşı başlattığı soykırım ve yıkım saldırıları sürerken, Gazze’deki mücahid gruplar destansı mücadele veriyorlar.

Dünyanın en gelişmiş öldürücü silahı ile katil ordusuna sahip İsrail’e karşı savaşan Gazze’deki mücahid gruplar elindeki kıt imkânlara rağmen, işgal devletine darbe üstüne darbe vuruyorlar. Dün de 8 askerini kaybeden işgal devleti İsrail’in, kara harekâtının başlamasından bu yana çatışmalarda kaybettiği asker sayısı da 90’a ulaştı. İşgalci ordusunun Filistinli mücahidlerin destansı direnişi karşısında da ilerleyemediği, bu yüzden sivil katliama giriştiği bildirildi.

İŞGALCİYE DARBE ÜSTÜNE DARBE

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada, Tugay’a bağlı bir birliğin, İsrail askerleri ile girdiği çatışmada 8 İsrail askerinin öldürüldüğü, çok sayıda askerin yaralandığı belirtildi. Açıklamada, “İsrail’e ait 7 askeri araç imha edildi. Hayfa’ya 1, Tel Aviv’e 2, Ben Gurion Havalimanı’na 2 olmak üzere İsrail’in farklı kent ve beldelerine 65 füze atıldı” ifadesine yer verildi. Bu arada; İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Astsubay Başçavuş Yair Ashkenazy’nin (36) Gazze’deki çatışmalarda öldürüldüğü belirtildi. İsrail ordusu, Gazze’ye saldırı başlattığı günden bu yana 32 askerin öldüğünü, çoğu panik nedeniyle 463 kişinin yaralandığını belirtmiş ancak Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları bu sayının 90’ın üzerinde olduğunu duyurmuştu.

Kudüs Seriyyeleri komutanı şehid oldu

Bu arada; İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri komutanlarından Salah Ebu Hasaneyn’in İsrail’in hava saldırısında hayatını kaybettiği bildirildi. İsrail ordusu, önceki akşam düzenlediği saldırılarda aralarında İslami Cihad Hareketi yöneticilerinden Ebu Hasaneyn’in de bulunduğu 40 Filistinliyi hedef aldığını açıklamıştı.

İSRAİL, DİRENİŞ KARŞISINDA İLERLEME KAYDEDEMİYOR

Öte yandan; Gazze’ye 17 Temmuz’da karadan saldırı başlatan İsrail ordusunun, doğu ve kuzey sınırlarında Filistinli grupların direnişiyle karşılaştığı ve ilerleme kaydedemediği bildirildi. Alınan bilgilere göre, başta İzzeddin el-Kassam Tugayları ve Kudüs Seriyyeleri başta olmak üzere diğer Filistinli gruplar, İsrail ordu birlikleriyle doğrudan çatışmalara giriyor, ayrıca Tel Aviv, Askalan, Aşdod ve Sderot gibi birçok kente füze saldırısı düzenliyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik hava, kara ve denizden başlattığı saldırılara karşı bölgede aktif olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, Kudüs Seriyyeleri, Aksa Şehitleri Tugayları, Ebu Ali Mustafa Tugayları, Nasır Salahaddin Tugayları ve Mücahidler Tugayı’nın direniş gösterdiği belirtiliyor. İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise, “Koruyucu Hat Operasyonunun” başlamasından bu yana, İsrail’e 843 füze fırlatıldığı, bunlardan 658’inin ülkenin çeşitli bölgelerine düştüğü belirtildi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.