logo

6 saatlik ateşkes

Gazze’ye yönelik saldırılarına devam eden İsrail, insani gerekçelerle 6 saatlik ateşkesi kabul etti. Ateşkesin ne zaman uygulanacağı ise henüz belli değil.

İsrail, Birleşmiş Milletler’den gelen çağrı üzerine ‘insani gerekçelerle’ 6 saatlik ateşkese gitmeyi kabul etti.

Ancak ateşkesin ne zaman uygulanacağı bilinmiyor. Hamas’tan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

İsrail’in son saldırılarında 4 Filistinli çocuğun daha öldüğü haberi geldi. Filistinli çocuklar, İsrail donanmasının Gazze sahiline düzenlediği hava operasyonuna futbol oynadıkları sırada yakalandı.

15 yaşın altında 4 çocuk hayatını kaybetmesiyle 9 gündür devam eden operasyonlarda ölü sayısı 213’e yükseldi. Yaralı sayısının ise bin 566 olduğu belirtiliyor.

8 BİN ASKER GÖREVE ÇAĞRILDI
Öte yandan İsrail güvenlik kabinesi, Gazze’ye olası bir kara operasyonu nedeniyle 8 bin yedek askerin daha göreve çağrılmasına karar verdi.

İsrail devlet radyosundan yapılan açıklamada, söz konusu 8 bin askerin daha önce göreve çağrılan 40 bin askere ek olacağı belirtilerek, kararın güvenlik kabinesi üyeleri arasında telefonda yapılan oylamadan sonra alındığı belirtildi.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’nin, uzun vadede silahlardan arındırılması gerektiğini söyledi.

Netanyahu, İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “İsrail’in ateşkesi kabul etmesinden ve Hamas’ın reddetmesinden sonra şiddetten ve İsrail ile Gazze’deki suçsuz sivillerin ölümünden sorumlu olan tek tarafın Hamas olduğunu” ileri sürdü.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.